Ouerzichf nan eenige Tijdschriften, 443 Mavors 1912 No. 2. De res. luit. Kol. J. 0. van den Belt geeft in een kort artikel, ge titeld „Luchtscheepvaart" een beknopt overzicht van den stand der militairo aviatiek in de verschillende landen. Aan het slot van het opstel treffen we een opgave aan van de jongste literatuur over het behandelde onderwerp. Van de hand van den Luitenant Kol. W. Vosraaer, vermelden we oen opstel, getiteld „Verplegingsoefening op de kaart," waarbij als onderstelling is aangenomen een bepaalde concentratie van het Neder- landsche leger met het oog op de handhaving der neutraliteit in een oorlog tusschen Oostland en Westland. Achtereenvolgens zullen legering, verpleging en geneeskundige ver zorging van de verschillende onderdeelen van het leger worden be handeld, waartoe in deze aflevering een begin wordt gemaakt met de cavalerie De le Luitenant E. H. van den Akker behandelt „Het maken van terreinschetsen." Het Nederlandsche Voorschrift op den Velddienst geeft ons, zoo zegt S, daarvoor in 12 en 13 slechts enkele zeer algemeene aan- wijzigingen. (We zouden die aanwijzingen nog gedetailleerd willen noemen in vergelijking met die, welke in ons V. V. onder 18 voorko men. N). S. wijst er op hoe eenige jaren geleden in Nederland een terrein schets-epidemie heerschte. Nadat autoriteiten vervolgens op het groo- te nut van afstandschatten hadden gewezen, kreeg men een epidemie „afstandschatten" en vervolgens een sein-epidemie. Alle overdrijving schaadt. In oorlogstijd wordt het Nederlandsche leger, behalve van de ge kleurde stafkaarten 1 50.000 ook nog voorzien van de noodige zwart- drukken dier kaart, alsmede van schetsbladen 1 25000. „De Seheldekwestie" waarover in den laatsten tijd weinig meer ge hoord wordt ze is trouwens reeds van alle kanten bezien wordt nogmaals ter sprake gebracht. De res. luit. Kol. J. C. van den Belt behandelt dit onderwerp en zulks naar aanleiding van een werk van den Belgischen schrijver Na- vez, getiteld „La question des fortifications de Flessingue." Genoemde schrijver is van meening, dat over deze aangelegen- «j

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 119