Ons politiek en militair optreden op Timor. [April 1912. waarvoor wat betreft de details - wordt verwezen naar p. 16 van het Oranjeboek (bl. 10), alsmede naar de punten 17, 19, de begrootingsdebatten in de 2e Kamer en het Koloniaal ver slag van 1911. Vermoedelijk als gevolg van deze handelingen, doch ook omdat gebrek aan voeding, ziekte enz. de positie onhoudbaar maakten, verliet kort na de ontruiming van Lakmaras de Portugeesche bezetting van de posten op de Fatoe Soeba (Bikomi) het Nederlandsch gebied, nadat den vorigen dag de overige posten in Bikomi reeds waren ingetrokken. Hiermede trad weer een nieuw stadium in. Alvorens echter de bespreking te vervolgen, een enkel woord over het gebruik van de troepen tot aan de komst der 2e versterking. Toen de eerste 2 Compagnieën op Timor aankwamen, waren van het detachement Koepang en van de compagnie van Flores een viertal groepen in Lakmaras, terwijl de bezetting in Bikomi bestond uit eenige groepen van de compagnie van Midden Timor en de rest dier compagnie over de garnizoenen Kapan en Noil Toko was verdeeld. De 2 compagnieën versterking vertrok ken dadelijk van Koepang naar Atapoepoe waar zij de volgen de bestemmingen kregen. Een compagnie Europeanen en een peloton Amboineezen werden naar Lakmaras gezonden, terwijl het 2e peloton Amboineezen naar Toenbaba werd gedirigeerd (via Mena). Deze splitsing was noodig omdat het den laatsten tijd was opgevallen, dat het optreden der Portugeezen aan de Oost grens en bij de Oeikoesigrens steeds wonderbaarlijk over eenstemde. (De communicatie tusschen Oeikoesi en Dilly werd onderhouden door een Gouvernementsstoomer „de Dilly"). Traden dus de Portugeezen aan de Oostgrens aanvallend op met die mogelijkheid moest rekening worden gehouden dan was zulks ook te verwachten in Bikomidaar moesten de troepen dan ook althans sterk genoeg zijn om daaraan weerstand te kunnen bieden, waartoe versterking met één peloton Amboineezen voldoende werd geacht. Mochten de vijandelijkheden uitbreken, dan lag het in de bedoeling met de 2 compagnieën sterke troepenmacht in Lakmaras den vijand 835

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 11