445 Overzicht van eenige tijdschriften. [April 1912. Van dit, een boekdeel vormend opstel, zal in de volgende aflevering het slot verschijnen. Als bijlage treffen we in deze aflevering aan de samenstelling van, en het verhandelde in den op 29 Dec. 1904 gehouden krijgsraad. "Wel eigenaardig vinden we daarin de mededeeling, dat Generaal Stoessel bij het openen van den krijgsraad de vergadering weer op den toestand der vesting, het groote aantal zieken en gewonden, de vele gevallen van scheurbuik en voorts nog op de zwakte en uitput ting der bezetting, om vervolgens den leden te verzoeken ronduit hunne meening te zeggen over de mogelijkheid van verderen weerstand. In het bijzonder moge worden gewezen op het artikel van den le luitenant der Veldartillerie J. W. Butner, getiteld „Handvuurwapenen voor de Veldartillerie." Ter toelichting zij vermeld, dat er bij de Nederlandsehe veldartillerie proeven zijn genomen met karabijnbewa pening. S. vindt de tegenwoordige revolver als wapen beslist onvoldoende, doch komt, de verschillende gevallen waarbij veldartillerie van de handvuurwapenen gebruik zal moeten maken achtereenvolgens be schouwende, tot de conclusie, dat de bewapening met een karabijn moet worden ontraden. Als één van de voornaamste motieven daartoe wordt vermeld, dat de karabijn den man te veel vertrouwen geeft in eigen kracht. Het groote vermogen van dit wapen, zal in oogenblikken, waarin de drang naar zelfbehoud zich doet gevoelen, er den man toe brengen naar de karabijn te grijpen, terwijl juist dan een goede vlugge bedie ning van den vuurmond onontbeerlijk is. S. zou daarom wenschen eon zelflaadpistool met kolf, waarvan de laatste tevens als pistooltasch dienst doet. W. behandelt het Italiaansche cavaleriereglement van 1911, welk artikel in een volgende aflevering zal worden voortgezet. Voorts bevat deze aflevering nog eenige vervolgartikelen, waarop reeds vroeger de aandacht werd gevestigd. Als zoodanig mogen ver meld worden: „De Grondbeginselen der Zweedsche gymnastiek", door "W. P. Hubert van Blijenburgh „De luchtvaart. Beknopt overzicht van hare ontwikkeling", door den le Luit. der art. Peereboom Voller en .De Weduwen- en Weezenkas voor de officieren van de Land macht", door Miirckelbach. Ten slotte zij nog melding gemaakt van een kort artikel van den le Luit. der artillerie (N. I. L.) H. L. Maurer, getiteld „De hoogte spreiding van springpunten bij T-vuur.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 121