April 1912]. Ons politiek en militair optreden op Timor. wanneer zij zich verplaatsten en over een kali, die een voet water bevatte, lieten de heeren zich dragen door de soldaten. Hoe wij er toe konden besluiten ook 's nachts uit te gaan, was hun geheel en al onverklaarbaar Na het bovenstaande zal het duidelijk zijn, dat de Civiel en Militair Resident aldra het voorstel deed om de troepen, met uitzondering van de twee aan de grens gelegerde com pagnieën, naar Java te doen terugkeeren. De legering daar van werd als volgt: Een compagnie te Beredaoe, waarvan steeds een sectie in de' post Lakmaras; de compagnie Am- boineezen werd vervangen door Javanen en deze gelegerd in Bikomi, verspreid over de bivaks Adjaoe, Haoemenie en Toenbaba. De aldaar tijdelijk gelegerde groepen van de com pagnie van Midden-Timor keerden naar hunne standplaatsen Kapan, Noil Toko en Niki2 terug, terwijl de groepen van het Garnizoens- Bataljon, die aanvankelijk in Lakmaras patrouilleer den, van daar werden teruggetrokken. De overige van Java, ter versterking van het Garnizoensbataljon, gezonden troepen keerden in het laatst van Augustus en begin September naar hunne garnizoenen terug. Het achterhouden van de twee compagnieën vond eensdeels zijn oorzaak daarin, dat op bedoeld tijdstip nog niet bekend was, hoe het grensgeschil ten N. van de Bilomi zou worden opgelost, anderdeels omdat voor de bescherming van de In- landsche bevolking in de grensgebieden nog steeds troepen noodig waren en ten slotte omdat moest worden zorg ge dragen, dat de in de door den Civiel en Militair Resident van Timor en Onderhoorigheden op den 2en Augustus 1911 te Batoe Gadeh gehouden conferentie gesloten overeenkomst Oranjeboek bl. 12 naar behooren werd nagekomen. Wat deze boven omschreven taak van de grenstroepen eischt, is moeielijk in een paar woorden te zeggen en we zullen daarom dan ook volstaan met te wijzen op enkele saillante punten. Had, als gevolg van de aanwezigheid van troepen in de grensgebieden, onze Inlandsche bevolking weinig overlast meer 338

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 14