April 1912]. Ons politiek en militair optreden op Timor. van de Portugeesche onderdanen, toch kwamen nu en dan nog diefstallen voor, meerendeels van paarden en vee, maar- het rooven zit den Timorees zo o in het bloed, dat moeielijk anders verwacht kan worden. Ter voorkoming, althans beper king, daarvan moet aanhoudend worden gepatrouilleerdon derzoeken naar die diefstallen, hetzij op eigen initiatief, hetzij op verzoek van den Portugeeschen grenscommandant of van den Gouverneur van Dilly, eisclien nog veel moeite en tijd van de troepen. Ook bovenvermelde te Batoe Gadeh gesloten overeenkomst geeft onzen troepen volop werk. Zoo werd daarin o. m. be paaldOranjeboek bl. 12dat Portugeesche patrouilles naar Tahakay door Lakmaras en naar Noimoeti door Bikomi moch ten rukken. Deze patrouilles moeten steeds worden gecon troleerd en gaven in de tweede helft van het voiige jaar aanhoudend aanleiding tot moeilijkheden. Nu eens werd bericht ontvangen, dat zoo'n Portugeesche patrouille niet dooi Lak maras, maar bijv. door Maoecatar was getrokken, dan weer dat de patrouille-commandanten getracht hadden bestuurs- invloed uit te oefenen in ons gebiedeenmaal kwam een klacht binnen van Portugeesche zijde, dat eene patrouille door Nederlandsche onderdanen was beroofd, enz. Een ander punt der overeenkomst was, dat onderdanen van beide naties bij overschrijding van de grens voorzien moesten zijn van eene door de daartoe bevoegde autoriteiten afgege ven pas. Deze maatregel werd getroffen om te voorkomen dat personen, die om de een of andere reden zich aan het wettig gezag wilden onttrekken, daartoe niet konden uitwijken op het gebied der andere natie. Ook deze, in het belang van beide naties getroffen, maatregel werd een bpon van moeielijkheden. Was nl. de bedoeling duidelijk om alleen aan slechte ele menten eene dergelijke pas te weigeren, de Portugeezen 839 1) Onlangs vernamen wij, dat ter voorkoming van verdere moeielijkhedei en omdat van Portugeesche zijde daartoe niet werd medegewerkt, de vooi c Portugeezen gunstige bepaling, dat ze over ons gebied mochten gaan, zo worden ingetrokken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 15