April 1912], Ons politiek en militair optreden op Timor. deze moeielijkheid de algeheele uitvoering van het tractaat van 1904 niet meer in den weg staan, zooals de lezing van de artikelen 4 en 7 trouwens duidelijk doet zien; toch echter zal dan nog niet gezegd kunnen worden, dat de Timorgrens- kwestie tot het verleden behoort. Dan toch moet nog de algeheele uitvoering van de gesloten overeenkomst volgen, en dat ook ten opzichte daarvan bij de opmaking van het tractaat reeds aan de mogelijkheid van het verrijzen van moeielijkheden werd gedacht, blijkt dadelijk bij lezing van artikel 14 van het grenstractaat, dat zegt: Toutes questions ou tous différends sur Vinterprétation ou „Vexecution de la présente conventions'ils ne peuvent être „régléa d l'amiable, seront soumis a la cour Permanente d"ar- bitrageetc." Daar deze voorgeschreven weg dikwijls zeer lang is, zal het nog geruimen tijd kunnen duren, vóódat de uitvoering tot stand zal zijn gekomen. In verband daarmede is het mis schien niet van belang ontbloot eens na te gaan, hoe op het oogenblik de toestand is en welke moeielijkheden nog bestaan of kunnen worden verwacht. Zooals bekend is, werd in het jaar 1859 een tractaat ge sloten, dat eene regeling van de grenzen tusschen Portugeesch en Nederlandsch gebied beoogde. Daar het in dien tijd, als gevolg van de houding der bevolking, niet mogelijk was het geheele gebied te bezoeken en men grootendeels moest afgaan op ingewonnen inlichtingen, zal het duidelijk zijn, dat, toen bij beide naties de bestuursbemoeienis met de onderhoorige rijkjes intensiever werd, de wederzijdsche belangen in de grensgebieden met eikaar in botsing moesten komen. Wel werden in dat tractaat de grenzen in zooverre bepaald, dat werd aangegeven welke landschappen tot het Nederlandsche en welke tot het Portugeesche gebied behoorden, maar waar de grenzen dier landschappen onderling in het geheel niet vaststonden en deze, als gevolg van onderlinge oorlogen als anderszins, aanhoudende wijziging ondergingen, zal het dui- 326

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 2