April 1912.] De MILITAIR-POLITIEKE TOESTAND VAN Japan IN 1911. dat het Legerbestuur de oprichting van twee nieuwe divisiën ging overwegen, terwijl het ministerie van marine daarbij niet wilde achterblijven en op vernieuwing en vermeerdering van het materieel der vloot ging aandringen. Natuurlijk gaven deze uitbreidingsplannen aanleiding tot eene levendige, hoewel niet altijd zakelijke polemiek in de pers. Waar de toestand der geldmiddelen tot zuinigheid aan maande, heerschte er eene zekere spanning over de kans op uitvoering, welke de plannen der beide militare departementen konden hebben en aan welk plan de voorrang gegeven zou worden. De vernieuwing van het handelsverdrag met de Yereenigde Staten van Amerika en van bet verbond met Groot-Brittanje in den loop van 1911 bleven ook niet zonder invloed. Eene korte uiteenzetting moge aan de bespreking daarvan voor afgaan. De verhouding tusschen de Yereenigde Staten en Japan kan nooit bijzonder aangenaam worden, zoolang het netelige land verhuizers vraagstuk blijft bestaan, een vraagstuk, dat ontstaan is, eenerzijds door den grooten trek van Japanners naar Noord-Amerika, anderzijds door de vrees van de Ame- rikaansche arbeiders voor de concurrentie, welke de minder eischende Japanners hun kiinnen aandoen. Bovendien baart de aanwezigheid van 75000 Japanners op Hawai, waarvan de geheele bevolking 170000 zielen bedraagt, Amerika eenige zorg voor de toekomst, terwijl de concurrentie tusschen beide landen op de Chineesche markt en de eigenaardige militaire positie van de Philippijnen de gelegenheid tot wrijving des te grooter maken. Onder deze omstandigheden kan het geen wonder zijn, dat eene geringe aanleiding voldoende is om sommige persorganen, zoowel in Amerika, als in Japan, zeer oorlogszuchtig te stem men, terwijl de gestadige voortgang van het werk aan het Panama-kanaal de Japansche pers soms erg zenuwachtig maakt, zeer verklaarbaar overigens, omdat de voltooiing van dat kanaal de heerschappij over de Stille Zuidzee in Ameri- 354

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 30