De militair-politieke toestand van Japan in 1911. [April 1912. ka's handen brengen zal, zoolang in de verhouding tusschen de sterkten van de Japansche en de Amerikaansche zeemacht geen aanzienlijke verandering ten gunste van eerstgenoemde gebracht is. Was het spoedig vernieuwen van het handelsverdrag met Amerika eene aangename verrassing voor Japan, het wegla ten van de vroeger in het verdrag voorkomende bepalingen betreffende het landverhuizersverkeer scheen die verrassing nog aangenamer te maken, totdat bekend werd, dat in eene afzonderlijke nota overeengekomen was, alles bij het oude te laten en de steen des aanstoots alzoo niet weggenomen werd. Maar de Japansche regeering ziet den stroom van landverhuizers bij voorkeur naar Korea en Zuid-Mantsjoe- rije gaan; het is dus voor haar practische politiek te berus ten in de bepalingen, welke in Amerika tegen de vestiging van Japanners aldaar van kracht zijn. Alzoo werd met veel [vertoon van offlcieële en officieuze hartelijkheid de ratificatie van het nieuwe verdrag gevierd en in tal van tafelreden de „traditioneele vriendschap" tus schen Amerika en Japan herdacht. Maar in hun hart blijven de Japanners, die zich in hun trots van de grootste mogend heid van Oost-Azië te zijn, gekrenkt gevoelen, een zekeren wrok tegen hunne overburen koesteren, al heeft de schitte rende ontvangst van Admiraal Togo door dezen een goeden indruk gemaakt. In den zomer, den 13den Juli, volgde de vernieuwing van het verbond met Engeland. De voornaamste wijziging, n. 1. dat eene contracteerende partij niet tot daadwerkelijke hulp verplicht is, indien de andere in oorlog komt met eene derde mogendheid, waarmede de eerste contracteerende partij een arbitrage-verdrag gesloten heeft (nieuw artikel 4), had eene bijzondere beteekenis, wegens het kort te voren tusschen Engeland en Amerika tot stand gekomen arbitrageverdrag. Schijnbaar had het opnemen van dit nieuwe artikel slechts eene formeele beteekenis: immers, ook te voren was het ondenkbaar, dat, ingeval van eene botsing tusschen Japan 355

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 31