Ons politiek en militair optreden op Timor. [April 1912. delijk zijn, dat van eene feitelijke grensregeling eigenlijk geen sprake was. In een den lOen Juni 1893 te Lissabon gesloten over eenkomst werd de noodzakelijkheid van eene betere regeling der grenzen door beide naties erkend, en werd eenige jaren later eene gemengde commissie benoemd, die in 1898 op Timor werkzaam was om de grens met meer juistheid vast te stellen. Daar de bij die werkzaamheden gerezen moeielijkheden, met uitzondering van die, welke ontstonden bij de grens- meting ten noorden van de Bilomi, voor het grootste gedeelte uit den weg werden geruimd, zullen wij deze voorloopig stil zwijgend voorbijgaan. Ze zijn trouwens, zooals hieronder zal worden aangetoond, thans niet van actueel belang, al moet gezegd worden, dat zij in zeer nauw verband staan met ons optreden op Timor in het midden van het vorige jaar. Wat toch is het geval? Uit de artikelen 4 en 7 van het tractaat van 1904 blijkt, dat het grensgedeelte ten N. van de Bilomi zoo spoedig mogelijk zal worden gemeten, dat voor die meting en eene daarmede verband houdende plaatsing van merksteenen een proces-verbaal in duplo zal worden op gemaakt, dat aan de goedkeuring der beide partijen zal wor den onderworpen, en dat zes maanden na teekening door de beide regeeringen, deze het bestuur zullen aanvaarden over de in de artikelen 1 en 2 genoemde gebieden. Nu bleef de opmeting van bedoeld grensgedeelten echter achterwege, omdat eene daartoe in 1909 x) gedane poging afstuitte op het verzet van Portugeesche zijde tegen het vol gen van het riviertje, in het tractaat abusievelijk Oe Sunan genoemd. Zij verklaarden, wat inderdaad ook het geval is, dat het riviertje, dat bij het eindpunt der meting van 1898 in de Bilomi valt, niet de Oe Sunan was. Daar echter het eindpunt van laatstbedoelde meting gemakkelijk was terug te vinden en met het riviertje Oe Sunan, zooals blijken moge 327 1) Het tractaat werd eerst den 29en October 1908 te 's Gravenhage door beide naties bekrachtigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 3