De MILITAIR-POLITIEKE TOESTAND VAN Japan IN 1911. [April 1912. „nog dank verschuldigd zijt. Denk ook, waar gij zijt, n. 1. „in een goedgeordenden staat, waar gij en de uwen veilig „en wel zijt; slechts in zulk een staat kon uwe moeder u „baren en zoogen; slechts in zulk een staat kunnen uwe kin- „deren gedijen; vergeet daarom uw heer en koning niet, uit „wien vrede, recht en orde vloeien" x). In nauwen samenhang daarmede staat het geloof, dat de regeerende dynastie rechtstreeks afstamt van de Zonnego- din, Amaterasu O Mikami, die haar zoon aanwees om het land van Japan te regeeren. De achterkleinzoon van dezen, Jimmu Tenno, wordt beschouwd als de stichter van het Ja- pansche rijk; zijne troonsbestijging wordt elk jaar den llden Februari herdacht. Waar dus de Shinto-dienst in het algemeen de vereering van de voorouders bedoelt, is het duidelijk, dat vereering van de Keizerlijke voorouders daaronder eene zeer voorname plaats inneemt, dat deze, zooals Prof: Nobushige Hozumi zegt, den nationalen eeredienst van Japan vormt. Noch het confucianisme, noch het buddhisme hebben hierin verande ring van beteekenis kunnen brengen. Wel was de shinto- dienst door het buddhisme op den achtergrond geraakt, doch, om zeer begrijpelijke redenen, werd hij door de macht hebbenden op zijne vorige plaats hersteld, toen de heer schappij der Shoguns ten val gebracht was en de Mikado als werkelijk heerscher optrad. Zooals zoo dikwijls gebeurt, werd derhalve ook in Japan de godsdienst een middel in de politiek en dat kwam nog duidelijker uit, toen de samenzwering tegen het leven van den Keizer in het najaar van 1911 in regeeringskringen eene zekere bezorgdheid voor het veldwinnen van „nieuwe" denkbeelden en opvattingen deed ontstaan. Niets werd ver zuimd, om den ingeschapen eerbied van de groote meerder heid van het volk voor den geheiligden persoon des Keizers en voor zijne voorouders te vermeerderen. 1) Japan door Japanners, blz. 311. 365

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 41