April 1911.] De militair-politieke toestand van Japan in 1911. Op eene bijeenkomst van de provinciale gouverneurs te Tokyo in April wezen de ministers van binnenlandsche zaken, van onderwijs en van landbouw en handel op den shinto- dienst als middel om het zedelijk bewustzijn van het volk te verheffen en om de liefde tot het gemeenschappelijke va derland en de aanhankelijkheid aan de dynastie te bevesti gen en te vermeerderen. Niemand minder dan Terauchi toonde zijn eerbied voor den nationalen eeredienst door in persoon zich te begeven naar den tempel te Ise, waar de goddelijke spiegel de Stammoeder van het Keizerlijke Huis vertegen woordigt, om aldaar verslag uit te brengen over de annexatie van Korea en de bescherming van de Keizerlijke voorouders voor land en volk van het nieuw verworven gebied af te smeeken. Ook gedurende den oorlog werd elke overwinning door een afgezant des Keizers, namens Z. M., te Ise bericht. In overeenstemming met de beweerde goddelijke afkomst der dynastie wordt in vele, bij het lager onderwijs in gebruik zijnde boeken geleerd, dat Japan en zijn Keizer verre boven alle andere volken en hunne souvereinen staan. x) In het leger wordt evenmin iets verzuimd, dat strekken kan om het gevoel van meerderheid boven andere volken te bevorderen. Eene gewone vraag bij het theoretische onderricht der jonge manschappen is: „Mag een Japanner vluchten?" waarop het antwoord luiden moet: „Alleen Europeanen vluchten, Japanners nooit". Ook een ander verschijnsel, de onveranderlijke trouw van den samurai jegens den daimyo met al de daaruit voort vloeiende verplichtingen en opvattingen, eigenlijk de gansche eerecodex van de vroegere Japansche kaste der krijgslieden, als „bushido" overal bekend, maar dikwijls zeer overdreven voorgesteld, werd aangewend om de aanhankelijkheid jegens den Keizer te bevestigen en te vermeerderen. Immers, zoo 366 1) De overdreven Japan-aanbidding, waarvan de buitenlandsche pers ge durende en onmiddellijk na den oorlog tegen Rusland blijken gaf, bevorderde zulke opvattingen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 42