aan de scholen eene goede plaats ingeruimd, de toegang tot militaire instellingen, oorlogshaven en schepen wordt open gesteld, enz. Op nationale feestdagen houdt elke school, zoo mogelijk, eene soort parade, waarop onderwijzers en leeraars, voor zoover zij reserveofficier zijn, in uniform verschijnen en waar den leerlingen de beteekenis van de feestviering uiteengezet wordt. Op die wijze wordt de moreele opleiding, eigenlijk het belangrijkste deel van de opleiding tot soldaat, reeds vroeg tijdig begonnen en zijn de recruten goed voorbereid, wanneer de militair-technische opleiding met alle kracht ter hand ge nomen wordt. Ook daarna blijft de voeling tusschen volk en leger be houden ouders en bloedverwanten kunnen tegenwoordig zijn bij de plechtige ontvangst van de recruten; ook bij vele andere gelegenheden staat de kazerne voor hen open en kun nen zij met eigen oogen zien, hoe hun dienstplichtige zoon of broeder gehuisvest en gevoed wordt en ook bij militaire plechtigheden worden zij niet vergeten. Zoo leeft het volk met het leger mede, zijn de herinnerings- dagen van het leger feestdagen voor het gansche volk. Omstandigheden gunstiger dan de in Japan heerschende, om in een leger een voortreffelijken geest aan te kweeken en te onderhouden, zijn haast niet denkbaar. Toch is ook hier niet alles goud, wat er blinkt en zijn er eenige factoren ten nadeele van een goeden geest in het leger werkzaam. De moeilijke levensomstandigheden van het volk, een ge volg van den zeer ongelijken druk der belastingen, moeten ten slotte ontevredenheid veroorzaken, welke zich ook in het leger zal doen gevoelen. Reeds is erop gewezen, dat de machthebbenden in het bevorderen van het shintoisme een middel zien tegen het verbreiden van „nieuwe" denkbeelden omtrent staatshuishouding. Het eenige noodige om die denk beelden te doen verdwijnen eene algeheele belastinghervor ming, welke volledig rekening houdt met de draagkracht van een ieder tvordt evenwel niet toegepast, maar, behalve het 370 April 1912]. De MILITAIR-POLITIEKE TOESTAND VAM JAPAN IN 1911.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 46