digheden tegen den oefeningstijd opziet en dat pogingen, om zich eraan te onttrekken, niet zeldzaam zijn. Een desbetreffend onderzoek, ingesteld bij een willekeurig bataljon infanterie, gaf op 100 ondervraagde dienstplichtigen de volgende uit komsten Een dergelijk onderzoek werd ingesteld onder 642 jonge lieden, die in een district voor de loting waren opgekomen. Hierbij bleek: Het is teekenend voor de Japansche toestanden, dat een dagblad deze cijfers, welke overigens slechts eene plaatselijke waarde hebben, verontrustend vindt. In westersche staten zou bij een dergelijk onderzoek blijken, dat eigenlijk alle lotelingen alleen uit vrees voor straf opgekomen waren. Zware dienst en onoordeelkundig optreden van onderofficie ren en officieren komen ook in Japan voor, maar hier is nog een factor van gansch bijzonderen aard werkzaam, n.l. de bevoorrechting van de Satsuma- en Choshu-clans. Op zich zelve beschouwd, heeft de bevoorrechting van eene zekere coterie boven andere al ontevredenheid ten gevolge, doch bovendien doet zij onder de minder bevoorrechten een wed- 372 April 1912], De MILITAIR-POLITIEKE TOESTAND VAN Japan IN 1911. 19 verklaarden zonder eenigen tegenzin hunne militaire plichten te ver vullen, waarvan zij de noodzakelijkheid ten volle beseften twee hunner hoopten zelfs op oorlog; 16 bleken omtrent het doel van den militairen dienst onwetend en be schouwden hun oefeningstijd als een middel om onderdak te komen; 49 waren opgekomen alleen uit vrees voor straf, indien zij wegbleven, terwijl de overigen ontwijkende of onbetrouwbare antwoorden gaven. 120 waren vol ijver voor den militairen dienst 67 waren alleen onder den druk van ouders en andere verwanten af- keerig van den dienst; 49 werden alleen door vrees voor straf gedreven; 256 hadden in verschillende tempels gebeden opgezonden om van den dienst vrij te komen 3 hoopten, zoo eenigszins mogelijk, een jarig-vrij williger te worden; 114 waren op de eene of andere manier simulanten; 15 waren wanhopig. Omtrent de overigen kon geen uitsluitsel worden verkregen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 48