Eenige wenken voor exploreerende Officieren. [April 191 ii. Bronnen Aan dengene, die belangstelt in eene methodische bestu deering van land en volk, die wil weten waarover en op welke wijze in de eerste plaats te dien aanzien bericht moet worden, opdat zijn werk van wetenschappelijke waarde zij en die voorts bereid is in de beurs te tasten, wordt ten zeerste aanbevolen het werk van Prot. Dr. von Neumaijer: Anleitung zu wissenschaftlichen Beobachtungen auf Reisen, 3e Aufl:1) Dit werk bevat een schat van gegevens, technische uiteen zettingen en wenken, die het, bij de duidelijke, niet al te beknopte redactie, tot een waardevolle leidraad maken. Het is tevens eene studiebron in encyclopaedischen vorm op na tuurwetenschappelijk gebied. Yeel minder kostbaar, veel beknopter, maar toch ook prak tisch en voor het doel geschikt, is de Nederlandsche Pionier" onder leiding van Dr. Serrurier samengesteld door autoriteiten op wetenschappelijk gebied 2) Het zou te ver voeren hier een, al was het maar zeer be knopt, uittreksel van het werkje te geven, doch de prijs is zoo laag, dat het binnen ieders bereik ligt. Het is bepaald onontbeerlijk voor hem, die weinig of geen studie van ethno- graphie, cartographie of verzamelarbeid maakte. Het is doorgaans zeer moeilijk van den inboorling juiste inlichtingen, zelfs omtrent eenvoudige zaken, te krijgen, als hij niet door een langeren omgang met ons vertrouwd is geraakt. Dikwijls zegt hij maar wat om van het gevraag af te zijn, of omdat hij merkt niet begrepen te worden. Men zij voorzichtig met hetgeen men vernomen heeft, voor al als van tolken gebruik is gemaakt. Een vraaggesprek verveelt den half wilde spoedig en zoo dra men dit merkt, is het beter het gesprek te staken, daar men doorgaans dan weinig betrouwbaars meer verneemt. Zoo ergens, dan is hier de spreuk van pas: 383 1) (deel I 25 Mk. deel II 24 lik; te verkrijgen bij Dr. Max Janecke. Ver- lagsbuchhandlung, Hannover). 2) Verkrijgbaar bij G. Kolff en Co. Batavia a f 2.40.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 59