April 1912], Eenige wenken voor exploreerende Officieren. Geduld is zulk een schoone zaak! Vooraf eene algemeene opmerking. Bij het leveren van etlmo- graphische gegevensbepale men zich uitsluitend tot het zoojuist mogelijk weergeven van waargenomen feiten en onthoude zich van bespiegelingen en veronderstellingenhet verwaarloozen van dezen regel kan verwarring stichten en leidt licht tot beunhazerij Dnstrumenfen en [Deetboefe, Kompas. De opname zal gewoonlijk slechts met de z.g. „kleine in strumenten" kunnen geschieden n.l. zakkompas, hellingmeter, zakbarometer en pedometer. Hoe vreemd het ook moge klinken, goede zakkompassen zijn moeilijk te krijgen. Het gebruik van de smalkaider patent- boussole vereischt veel oefening en geeft, uit de hand gebruikt, veel oponthoud door het langdurig slingeren van den cirkel- rand. Op een drievoet geplaatst is het instrument veel ge schikter te bezigen, doch door die opstelling weer minder goed te gebruiken op een verkenningsmarsch. De meeste in den handel voorkomeode zakkompassen zijn van inferieure kwaliteit, terwijl menigmaal de daarop voor komende cijferranden slordig zijn vervaardigd. Men kieze een kompas van 6 a 7 c. M. middellijn met door- loopende randverdeeling en af stelbare naald. Vooral deze in richting moet eenvoudig, doch soliede zijn en laat bij vrijwel alle kompassen te wenschen over. 384 Aan te bevelen is liet door den Kapitein van Marie in dit tijdschrift be schreven kompas en het zakkompas No. 6040 a f 8.75 te verkrijgen bij van Dorp en Co. Samarang. Een uitmuntende zakboussole, aan bijna alle eischen voldoende, is het vloeistofkompas van A. Meissner, Berlin W. 8. De naald hiervan behoeft niet afgesteld te worden en heeft bij goede gevoeligheid slechts minimale slingeringen. Als kleine statiefboussole gebezigd, kan men tot op 74 graad nauwkeurig aflezen, hetgeen een voordeel is bij peilingen op verren afstand of bij ge- wenschte opname op grootere schaal Het geheel is zeer solide gebouwd, maarde prijs is 100 Mk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 60