Eenige wenken voor exploreerende Officieren. [April 1912. Helling meter. Het z. g. patentniveau, bij den Topographischen Dienst in gebruik, is wel practisch ingericht, doch heeft het nadeel zeer spoedig onklaar te raken. Aan de boven aanbevolen zakkoinpassen bevinden zich ook hellingmetersdeze kunnen echter niet worden gearrêteerd en hebben slechts kleine graad- verdeelingen, zoodat zij moeilijk zijn af te lezen, tenzij een ander persoon daarmede is belast. In het doorgaans dicht begroeide terrein heeft men weinig aan een hellingmeter en kan dan vlotter werk leveren op de wijze, als hierachter zal worden aangegeven. In open terrein zijn de hellingmeters daarentegen zeer goed te gebruiken; aflezingen tot op 1li a graad zijn, in verband met de te bezigen schaal (gewoonlijk 1.100000), voldoende nauwkeurig te achten. Zakbar ometer. Tal van soorten zijn in den handel te verkrijgen. De beste zijn die van 6 cM. middellijn, gedragen in een lederen taschje, verkrijgbaar bij R. Fuess, Steglitz, Berlin, Dunther- strasse No: 8, in prijzen van 35 95 Mk. Bij verscheidene „optikers" in Nederland is ook te krij gen de z. g. „trousse alpine", een plat doosje, bevattende een afstelbaar kompas, een bergbarometer en een thermometer. Indien deze door een betrouwbare firma geleverd wordt, heeft men voor f 25 een handig en goed werkend zakinstrumeDt. 385 Een klein vloeistof-zakkompas, (middellijn 3,8 c.M.) met randverdeeling om de twee graden, levert de Eng: firma J. H. Steward, Strand W. C. Londen voor 21 gulden. Dit instrumentje is zeer stevig gebouwd en vol doende geschikt voor vluchtige terreinopname. (The »Steward" liquid poc ket compas). Verder is bij deze firma, onder meer, een geschikt, zeer goed afgewerkt zakkompas verkrijgbaar a f 23,10. Het draagt den naam: The »Verner" luminous compass, Officers pattern. De kompasroos, waarop de randverdeeling om de twee graden gegraveerd is, is schotelvormig omgebogende draagring bezit een vizierkeepje, terwijl de deksel van een sleuf is voorzienin verband met den omgebogen rand van de roos, wordt het nemen van peilingen mogelijk.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 61