April 1912], Eenige wenken voor exploreerende Officieren. (Ook te verkrijgen in groot en klein model bij de Manufacture frangaise d'Armes et Cycles, St Etienne, Loire). Pedometer passentelier Deze instrumentjes zijn bij de firma Schock te Batavia te verkrijgen a f 15 x)- Men moet eischen een pedometer met verdeeling in passen en niet in meters. Dit instrument is wel teer, doch bij eene zorgzame behan deling kan het zeer lang mede. Van tijd tot tijd moet het schroe'je, waarmede de tuime laar vastzit, voorzichtig worden aangedraaid 2). Een ideaal zakinstrument voor vluchtige opneming zou zijn, een vloeistof zakkompas van 7 cM. middellijn, voorzien van een marine-roos en van de smalkalder prismadiopter. Aan de onderzijde van de kompasdoos moet zich een arrêteerbare slinger bevinden om als hellingmeter te dienen. De roos be hoort te zijn voorzien van dubbele randverdeeling, waarvan één in spiegelschrift, om te worden gebruikt bij opnemingen op grooter schaal bijv. 1 50000, zoomede bij het nemen van peilingen uit de hand op verafgelegen voorwerpen. Het gebruik van de marineroos maakt tevens het marchee- ren in bepaalde richting bijzonder eenvoudig, daar men slechts de peilstreep van het kompas heeft te draaien in de richting van de windstreek, die men volgen wil en daarna slechts heeft te zorgen, dat peilstreep en gewenschte richting elkaar blijven bedekken. 3) Meetboek. Voor het aanteekenen van de gemeten hoeken en voor het maken van de schetsteekening in het terrein is een meetboek noodig. De bij den Topographischen Dienst in gebruik zijnde 386 1) Langs officieelen weg ook aan te vragen aan den Topographischen Dienst. 2) Een schroevedraaier voor de fijne schroefjes van de instrumenten kan men zeer goed improviseeren door van een «kroontjespen" een punt af te breken en de andere recht af te slijpen op een steen. 3) l'ogingen om dit terrein-schets instrument te doen vervaardigen zijn nog niet geslaagd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 62