Eenige wenken voor exploreerende Officieren. [April 1912. meetboeken x) zijn ingericht voor het meten met de „groote" instrumenten: zij kunnen ook gebezigd worden voor de vluch tige opneming, maar minder handig als gevolg van het groote formaat. Een stevig zakboek van bijv. 11X17 c. M. kan ook zeer goed dienst doen. Op de linker helft der bladen trekt men de volgende rubrieken, terwijl op de rechter helft wordt geschetst No. der stand plaatsen. Azimuth. Pedometer Afstand in passen. Afstand in meters. Hoogte. Helling. Aanteeke- ningen. 1 252 paslengte 60 2 215 164 164 98 150 3 240 380 216 130 De vervaardiging van schetskaarten. Yan de meeste eilanden bestaan schetskaarten, waarvan de kustlijn is overgenomen van de zeekaarten. Al zijn deze laatste ook dikwijls zeer schetsmatig, zoolang geen opmeting van de kusten heeft plaats gehad, is het noodig de gegeven kustlijn aan te nemen als basis voor zijne opnemingen. Wordt later over nauwkeurige gegevens van de kust be schikt, dan is het niet moeilijk het vluchtig opgenomen ter rein binnen den nieuwen omtrek in te teekenen. (Dit neemt natuurlijk niet weg, dat, waar men in de ge legenheid is, langs het strand marcheerende, de kust zorg vuldiger op te nemen, het resultaat daarvan op de schets kaart moet worden overgebracht). Voor exploratiedoeleinden is het voldoende een schaal van 1100000 te bezigen voor zijne schetsen. (Gewoonlijk worden 387 1) Verkrijgbaar bij de firma G. Kolff Co., Batavia a f 1.75. 2) De firma G. Kolff Co., en de kunsthandel Smits Co. te Batavia zijn bereid meetboekjes volgens dit model in wasdoek gebonden en voorzien van gedrukte rubrieken en gekwadrilleerde rechter bladzijden (hetgeen het schetsen zeer vergemakkelijkt) te leveren a f 1.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 63