Eenige wenken voor exploreerende Officieren. [Aoril 1912. dier punten uit te gaan, of er op aan te sluiten en zoo ver volgens. Dan neemt men een calque van het geheel en dient deze in als bijlage van de militaire memorie over land en volk. Voetpaden en wegen worden met roode, tranches of berg- terrein met bruinede rivieren en kustlijn met blauwe verf of inkt aangegeven. Indien kampongs zoo groot zijn, dat zij als veelhoek kun nen worden geteekend, wordt de omtrek met een zwarte lijn aangegeven, terwijl de veelhoek groen wordt gekleurd. Heeft de kampong geen bepaalden rand, zooals bij de meeste on beschaafde verspreid wonende volken het geval is, dan geeft men haar aan met een stip. Alle namen schrijve men in 't zwart, behalve die van ri vieren, welke met blauwe inkt worden geschreven, terwijl de cijfers, betrekking hebbende op berghoogten, met roode inkt worden ingeteekend. Men bedenke vooral, dat de geleverde kaart later gebezigd moet kunnen worden door opvolgers of andere reizigers. Daarom neme men die riviertjes, meertjes, alang alang velden of andere terreindeelen, die eigenlijk te nietig zijn om op een kaart van 1100000 te worden geplaatst, wèl op, indien zij nuttig zijn ter orienteering of als aanwijzing, dat bijv. op een of ander bergpad water is te krijgen. De pedometer wordt bevestigd aan den linker borstzak on der den riem van veldflesch, kijker of tasch, zoodat gedurende het loopen het instrument zooveel mogelijk stil en recht hangt. Onmiddellijk achter zich, laat men een helper marcheeren, die schetsboek, hellingmeter of barometer draagt. Van het kompas is te voren nagegaan, of het een N. O. dan wel N. Westelijk azimuth aanwijst en wel op de volgende manier. Men peilt, d. w. z. men brengt de lijn 0—180 met de O van zich af in de richting van het Oosten en leest af bij welk cijfer de Noordnaald staatis dit 270° dan heeft men een westelijke indeeling van den cirkelrand en moet men dus 389 I. M. T. 1912. 25.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 65