Eenige wenken voor exploreerende Officieren. [April 1912. Het teekenen van hoogtelijnen vereischt routine, bij vluchtige opneming op 1100000 behoeft het beloop der ruggen slechts in groote trekken juist te zijn, terwijl het gebergte metz.g. „rup sen" ook zeer goed is weer te geven, mits de richting der rug gen en uitloopers maar zoo juist mogelijk worden ingeschetst. De hoogten worden afgelezen op den barometeris op het instrument geen hoogte-indeeling aangebracht, dan rekene men voor eiken graad, dien de wijzer terug- of vooruitgaat, 11 M. hoogte verschil. Het is niet noodig de aanwijzing van den barometer te corrigeeren, aangezien de hoogtelijnen om de 50 M. worden ingeteekend, zoodat al te groote nauwkeurigheid ook hierbij geen vereischte is. De hoogte van bergtoppen ronde men af naar de lagere aanwijzing. Blijft men den geheelen dag, of nog langer op één plaats, dan leze men den barometerstand 's ochtends, 's middags en 's avonds af en neme het gemiddelde der aflezingen. Het is niet noodig den barometerstand bij eiken nieuwen slag af te lezen, doch slechts op kenbare toppen en ruggen en telkens als naar schatting 50 M. is gestegen of gedaald. Aan de bergbarometers van Fuess is ook een thermometer aangebracht; met behulp van een bij het instrument behoo- rende tabel kan de correctie voor de temperatuur worden gevonden, hetgeen voor grootere hoogten wel noodig is. Wordt prijsgesteld op nauwkeurige opname der hoogten dan is een „kookapparaat" of hypsometer noodig. Dit toestel bestaat uit een keteltje, waarin met een spi ritusvlam water aan den kook wordt gebracht. Een daartoe geschikte thermometer geeft het kookpunt, dus daarmede tevens den luchtdruk en de hoogte aan, die nog eenigszins gecorrigeerd moeten worden, waarvoor bijbehoorende tabellen worden geraadpleegd. Het toestel kan in een lederen koker aan een riem over den schouder worden gedragen. Het is een zeer geschikt middel om zijn aneroïde van tijd tot tijd te controleeren. 398

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 69