April 1912]. Eenige wenken voor exploreerende Officieeen. Yoor de gewone vluchtige opneming is de hypsometer x) geenszins onmisbaar. Bij tochten op rivieren schiet wel weinig anders over (indien men ten minste geen kostbaren afstandsmeter van Zeiss bezit) dan schatting van de afstanden tusschen de ver schillende bochten. Bij schatting door meerdere personen worden ruim voldoende resultaten verkregen door het gemid delde te nemen. Het schatten van de mijlsvaart van den stroom en de snelheid van het vaartuig waarin men zit, is uiterst moeilijk. Besluiten wij met de navolgende regelen, waartegen, of schoon zij eenvoudig zijn, toch dikwijls wordt gezondigd, 1. Lever nauwkeurig, doch vooral eerlijk werkd. w. z. flatteer nimmer de schetsen en geef niet anders er op aan, dan werkelijk opgenomen en verkend is. Vermoedelijke loop van rivieren of richting van niet ver kende paden moeten met stippellijnen worden aangegeven men late deze liever geheel wegindien het vermoeden niet een zeer dengdelijken grondslag heeft. 2. Neem zoo mogelijk eerst kennis van het tverk van voor gangers en meld te dien aanzien alleen verschilpunten. 3. Raadpleeg bij het maken van schetsen eerst de Toestaande kaarten en schets daarop in, indien gij niet zelf kaartbladen vervaardigt. 4. Verander geen namendoor voorgangers gegeven aan terreindeelen of voorwerpen, tenzij juist omschrevenop welke gronden. 5. Indien men zich daartoe bevoegd acht, rapporteere men steeds omtrent geschiktheid van den bodem voor landbouw en cultures, over den aard der bevolking en de geschiktheid der bewoners tot het leveren van arbeidskrachten in 't al gemeen of op economisch gebied verwachtingen van de verkende landstreek te koesteren zijn. 6. Zoo eenigszins mogelijk geve men cijfers en spreke niet alleen van „dicht bevolkt", „groote dorpen," „uitgestrekte 394 1) Te verkrijgen met één thermometer, a 99.50 Mk. bij Fuess a. b.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 70