Enkele grepen uit onze schietopleiding. [April 1912. geneigd zijn uit vermoeidheid b.v. het met richting en aanslag niet nauw te nemen, zullen de gez. oefeningen zooals deze tot nu toe worden gehouden weinig vrucht dragend zijn. De zeer slechte schietuitkomsten mogen dit illustreeren. Dat het noodzakelijk is, dat hierin verandering kome, zal te meer in het oog springen, als men bedenkt, dat bij die oefe ningen om zoo te zeggen de laatste hand gelegd wordt aan het eigenlijke schietonderricht, in dien zin dat, hoewel bij die oefeningen vuurleiding hoofdzaak is, volvoering der schiet- handeling daarbij plaats heeft onder omstandigheden, die de werkelijkheid 't meest nabijkomen. Hoe meer de omstandig heden w. o. de schutter zich den j. s. a. eigen maakt met de werkelijkheid overeenkomen, hoe meer kans er bestaat, dat op het toekomstig oorlogsveld eene neiging tot het verrichten van den j.s.a. aanwezig is. Hoe minder groot die overeenkomst is, hoe meer kans, dat op het oorlogsveld de in het individu op gehoopte zenuwkracht, langs meerdere banen een uitweg zoe kende, ondoelmatige ongecoördineerde bewegingen tengevolge heeft. De factor „overeenkomst" speelt bij de voorstellings associatie eene zeer groote rol. Een en ander heb ik het vorige jaar in verschillende af leveringen van het I. M. T. toegelicht, zoodat dit thans over bodig geacht kan worden. Terwijl aan den eenen kant bij de gezamenlijke oefeningen dus de noodzakelijkheid op den voorgrond treedt voor goede richting en aanslag te waken, blijkt aan den anderen kant zulks onmogelijk te kunnen, omdat de middelen daartoe te kort schieten. Daarom moet een factor ingeschakeld worden die de belang stelling voor die oefeningen opwekt en den lust tot goede uitvoering der schiethandeling bevordert. Zooals de schietoefeningen thans worden gehouden, ontbreekt bij den onderwijzer elk middel tot controle en bij schutter en onderwijzer een prikkel, welke den lust tot eene goede verrichting der schietdaad in de hand werkt. 397

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 73