April 1912]. Enkele grepen uit onze schietopleiding. Het eenige middel, dat aanwijzingen doet of bij de schiet oefeningen richting en aanslag niet verwaarloosd worden, zijn de uitkomsten. Deze hebben echter bij de gez. oefeningen, zooals die thans worden gehouden, geene waarde, als een gevolg van de omstandigheid, dat de gevechtsomstandigheden invloed er op hebben uitgeoefend. Dat uit staat Lett. C hierdoor geen positieve conclusies omtrent de geoefendheid zijn af te leiden is jammer, want al doet het hiervoren over den invloed der gevechtsomstandig heden van hoogerhand verklaarde geen middel aan de hand om slechte schietuitkomsten goed te praten, indien deze inderdaad alleen aan weinig geoefendheid zijn te wijten, slechte resultaten kunnen ermee verontschuldigd worden, temeer wijl de in de toelichtingen van dien staat opgegeven redenen der slechte uitkomsten zeer betrekkelijke waarde hebben, omdat de invloed der gevechtsomstandigheden op de uitkomsten nu eenmaal niet in cijfers is uit te drukken en zelfs eenvoudige beoor deeling der gevechtsomstandigheden bij verschillende perso nen zeer uiteenloopt. Afgezien van het voorgaande zij er nog aan herinnerd, welk een nadeeligen invloed slechte schiet uitkomsten op het vertrouwen in het wapen bij den soldaat uitoefenen, onverschillig door welken factor die slechte uit komsten veroorzaakt zijn. Vertrouwen in het wapen zal in den toekomstoorlog een der voornaamste factoren zijn, die op het moreel hun invloed ten goede doen gelden en, aangezien de prikkel, welke op het slagveld het moreel verlaagt, zoo intens sterk is, behoort men er bij de vredesopleiding steeds op bedacht te zijn, het ver trouwen in het wapen niet te schokken. Immers, de resultante van de op het slagveld op het in dividu inwerkende enkelvoudige prikkels bepalen aard en in tensiteit van den daar heerschenden gevoelstoon J). Al te realistisch opgezette gezamenlijke oefeningen belmo ren daarom niet met scherp te worden gehouden, te ver ge 398 il Zie daaromtrent mijne, het vorige jaar in het I. M. T., gegeven verklaringen

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 74