Enkele gkepen uit onze schietopleiding. [April 1912. vrijheid, hoewel een gevolg zijnde van het principe om over eenkomstig de werkelijkheid de individualiteit zooveel moge lijk op den voorgrond te plaatsen, niet goed zijn kan bij een opleiding, welker grondbeginselen niet worden begrepen en daarom nog zooveel tegenstanders telt en in een leger, welks officieren en minderen zeer dikwijls van garnizoen wisselen is het een feit, dat waar die vrijheid bestaat van het be gin af aan niets is gedaan, om het wetenschappelijk bewijs van het goed recht van het principe te leveren en nog niets wordt gedaan, om juiste denkbeelden omtrent het wezen en zijn van den j. s. a. in ruimen kring te verspreiden. Detacheering van jonge officieren aan de N. S. te 's Gra- venbage alléén, lijkt me niet voldoende, hun denkbeelden stonden dikwijls averechts tegenover elkander. Detacheering van oudere officieren bij genoemde inrichting, aldus in hun verlof beknibbeld, lijkt me om die reden al evenmin te voldoen. Cursussen, in Indië zelf gehouden, waar alle actueele- vraagstukken, de schietopleiding betreffende, worden be handeld, lijken me in meer dan één opzicht allesbehalve overbodig. Thans komt het meermalen voor, dat oefeningen plaats hebben, die nutteloos zijn. Om enkele voorbeelden te noemen Nog in het vorige schietjaar zag ik compagnieën (o. a. zelfs drie bij één bataljon) de aanslagoefeningen verrichten zonder gebruik te maken van doeldraad en mikpunt. Bedoelde oefeningen hadden beslist plaats ter opvolging vanhet in 40 S. Y. voorge- schrevene; bij onderzoek bleek bij ééne compagnie nooit doel draad te zijn gebruikt. Met welk resultaat deze compagnie de schietoefeningen op het schietterrein hield, laat zich begrijpen. De compagniescommandant was geen voorstander van onze nieuwe schietopleiding. De meening van een hooggeplaatst officier over dergelijk herhalingsonderricht was m. i. terecht: „men zou de solda ten even goed met steenen hebben kunnen laten gooien." 403

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 79