Ons politiek en militair optreden op Timor. [April 1912. gehad in de door hunne inlandsche onderdanen aangebrachte verwoesting in Lakmaras. Ook begonnen ons thans berichten te bereiken, welke later werden bevestigd, dat de Portugeezen reeds bestuursinvloed deden gelden in Maoecatar, dat in ieder geval nog als onbe twist Nederlandsch gebied was te beschouwen, ja zelfs bleek, dat zij daar eenige wegen hadden laten aanleggen door onze onderdanen. Dat nu was toch wel wat al te kras. De Portugeezen werkten, door het zich verzetten tegen de voltooiing der me ting de algeheele uitvoering van het tractaat tegen, deden, als gevolg daarvan, nog steeds rechten gelden op de zooge naamde betwiste gebieden en liepen niettemin vooruit op de nog te verrichten, door henzelf tegen gehouden gebeurtenissen, door souvereiniteitsrechten uit te oefenen in Maoecatar. Nu moet men niet denken, dat van Nederlandsche zijde het optreden der Portugeezen maar lijdelijk werd aangezien, zooals misschien wel eens werd gedacht door hen, die in ons optreden op Timor een zekere lakschheid meenden te zien. Wel degelijk werd steeds krachtig geprotesteerdx) tegen bet op treden den Portugeezen, maar men moet daarin zelf betrokken zijn geweest, om zich ook maar eenigszins eene voorstelling te kunnen maken van de moeielijkheden, die het streven, om langs dien weg tot oplossing der geschillen te geraken, oplevert. Die moeielijkheden moeten in de eerste plaats daarin worden gezocht, dat het slechts zelden mogelijk was bij een desbetreffend onderzoek zelf beide partijen te hooren. Men hoorde de klacht, de Portugeezen gaven de verantwoording, die dan wel is waar ter onzer kennisse werd gebracht, maar waar de Portugeezen dikwijls schuld voelden en deze trachtten te verbergen, was het zeer lastig zich een juist beeld van het gebeurde te vormen. Soms werd een klacht beantwoord met een tegenklacht, ja eens gebeurde het zelfs dat eenige uren, 331 1) Van deze protesten werd steeds proces-verbaal opgemaakt en deze ter teekening gezonden aan de betrokken Portugeesche antoriteit.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 7