April 1912]. Enkele grepen uit onze schietopleiding. Kort geleden zag ik dat bij compagnieën .geoefende" mili tairen op een afstand van 100 M, schietende op de ellipsschijf, ongeveer evenveel zwaaiers werden geschoten als treffers. Ze waren „geoefende" militairen in den zin van He Afd. S. V. Zouden ze echter wel geoefende militairen zijn geweest.? Ik weet toch beslist, dat bij die schutters onvoldoende richt- vermogen oorzaak was van de treurige resultaten. Men behoort drgl. schutters niet aan de schietoefeningen te laten deelnemen, doch richt- en aanslagoefeningen op 25,50, 100 M. en daarboven te laten houden. Voor zoover mij bekend, hebben echter noch richt- noch aanslagoefeningen op deze afstanden plaats en toch is het houden dier oefeningen noodig, om de oorzaak van het slechte schieten op te sporen en het richtvermogen te verbeteren. Is het slechte schieten aan onvoldoend richtvermogen te wij ten, dan zal het schieten met scherpe patronen daar geen verbetering in brengendit is slechts patronen verspillen. Het schieten met scherp behoort eerst te worden hervat, als de uitkomsten der richtoefeningen daartoe aanleiding geven. Den compagniescommandanten is tot taak gesteld al het mogelijke te doen, om lust en ijver bij de oefeningen op te wekken. Deze taak, in ons S. V. vermeld in 45, geldt voor het onderricht in zijn geheelen omvang; zonder lust en ijver bij schutter en onderwijzer komt van intensief onderricht niets. Dat de onderwijzer in dezen veel doen kan, is zeker; dat er onderwijzers zijn, die de juiste middelen om lust en ijver optewekken, niet weten te beoordeelen, ondervond ik zelf en valt niet te verwonderen. Waarom men de compagnieën van Meester-Cornelis tot het houden van individueele oefeningen in haar geheel 's nachts om 4 uur doet afmarcheeren, instede de helft een paar uur later te doen vertrekken, is mij echter steeds een raadsel gebleven. Zeer gewenscht is m. i. ook de aanmaak van behoorlijke afdaken, opdat de manschappen, die nog niet aan de beurt zijn om te schieten, zich tegen de (om 8 uur reeds brandende) zon kunnen beschutten. De man- 404

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 80