April 1912], Enkele geepen uit onze schietopleiding. Enkele jaren geleden maakte ik op de tentoonstelling voor toegepaste electriciteit te Nijmegen kennis met de electro- automatische schietschijven. In meer dan één opzicht vond ik die schijfinrichting te verkiezen boven de bij ons voor de individueele oefeningen in gebruik zijnde soorten. Bij de electro-automatische schijfinrichting vervalt de tijd, noodig voor het opzoeken en aanwijzen der treffers, tot dicht- plakken der kogelgaten, het inhalen en weer naar buiten brengen der schijven, kortom voor alle dergelijke bijkomende en tijdroovende handelingen. Oogenblikkelijk na het vallen van het schot wijst de schuins voor den schutter geplaatste aanwij zer de treffers aan, zoodat de schutter ook bij het, volgens onze schietopleiding plaatshebbend, meerpatronenvuur in staat is zoo noodig tusschentiids zijn richting te verbeteren. De tijd, noodig tot het afgeven der proefschoten, wordt o. a. tot een minimum teruggebracht, zoodat die geen aanleiding kan zijn bij e. a. schijven den schutter de zoo noodzakelijke proefschoten te onthouden. Bovendien komt veel tijd beschikbaar om de noodige terechtwijzingen te doen en de tekortkomingen van den schutter te verbeteren. Aangenomen kan worden dat, onder overigens gelijke om standigheden, de voor de ind. schietoefeningen benoodigde tijd, bij gebruik van e.a. schijven, tot de helft kan worden bekort. De prikkel, die van de e.a. schijven uitgaat, zijnde een ge volg van het oogenblikkelijk, met de meest mogelijke nauw keurigheid en vlak bij den schutter aanwijzen van de door den kogel getroffen plaats der schijf, wekt in hooge mate lust en belangstelling bij het schieten op. De beweegkracht van den kogèl wordt benut om rond eene horizontale as een der metalen platen of segmenten, waarin de schijf is verdeeld, te doen draaien. Het zwaartepunt van plaats of segment bevindt zich vóór het vertikale vlak, loo- pende door de horizontale as. Van die achterwaartsche beweging van plaat of segment wordt gebruik gemaakt om eenen electrischen stroom te stu- 406

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 82