Leger en vloot bij de verdediging van N.-I. [April 1912. Of daarbij al dadelijk: werd aangegeven, boe men zich die bezuiniging van 10 millioen gulden voorstelt, meldt bet te legram niet. We zijn benieuwd het volledig afdeelingsverslag te lezen, maar vreezen toch het ook daarin niet te zullen vinden. Toch zou het wel gewenscht zijn zulks aan te geven. Een leger is niet iets, dat men eensklaps schept of opheft. Het groeit, er is bij voortduring aan gewerkt, er wordt nog steeds aan doorgearbeid, en nu zou men plotseling de jaarlijks daar voor benoodigde uitgaven 36 millioen met 10 millioen gulden, dus met 3, willen verminderen. Hoe ook uitge voerd, de waaidevermindering van het Leger zou zeker geen gelijken tred houden met de voorgestelde bezuiniging. Het orgaan zou worden gedesorganiseerd en althans voor langen tijd geen bruikbaar orgaan meer zijn. Het is wel jammer, dat de voorgestane versterking onzer vloot voor sommigen tot de aanvaarding van dergelijke con- sequentiën heeft geleid. Jammer, maar toch niet geheel onbegrijpelijk. Het is toch thans niet voor de eerste maal, dat wij de meening hooren verkondigen, dat het Indische Leger met een meer eenvoudige samenstelling kan volstaan. Een eilandenrijk, gelijk het onze, zoo hoort men immers altijd zeggen, kan slechts door een vloot afdoende verdedigd worden. Zeer juist, en niemand heeft die stelling ook ooit 409 In de afdeelingen bleek van een sterken aandrang tot verdaging van de beslissing over de keuze van een vloottype tot na hernieuwd grondig des kundig onderzoek. Het voorgestelde type werd vrij algemeen afgekeurd. Slechts enkele le den zegden hun stem toe, op grond dat de financieele toestand een grooter type uitsluit. Sommige leden wenscben vijf schepen van 15000 tons. Zij betoogden met in stemming van vele leden, dat Indië zélf de hoogere kosten voor den aanbouw moet dragen, desnoods door een bezuiniging van tien millioen op de uit gaven voor het indische leger 1). Zij betoogden, dat Indië zélf zijn verdediging moet regelen en dan ook een leening voor den bouw van het nieuwe pant serschip moet sluiten, zonder verzwaring van de lasten op de inlanders. Andere leden bestreden het incidenteel nemen van een zoodanig besluit. 1) De cursiveering aangebracht. N.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 85