April 1912.] Ons politiek en militair optreden op Timor. nadat op ons gebied een twaalftal karbouwen waren gestolen door Portugeesche onderdanen, de Hollandsche grenscomman- dant eene schriftelijke klacht ontving van den commandant militaire supérieur de la frontière, waarin hetzelfde feit werd be sproken, doch waarin zeer handig, de rollen eenvoudig wa ren verwisseld. Het oordeel, door de oudgasten op Timor over de Portugeezen uitgesproken, was voor hen niet vleieDdiedere newcomer stond daarover verbaasd en dacht onwillekeurig aan eene soort van overspanning, die zich, als gevolg van den onaangenamen toestand, van allen had meester gemaakt. Langzamerhand betrapte men er zich dan op, dat men zelf ook begon mede te doen, dat men ook vond, dat Portugeezen geen Europeanen waren, dat men twijfelde aan hun goede trouw; bracht de eerstvolgende contractboot weer een nieu weling, dan kon men zich al niet meer voorstellen, hoe het mogelijk was, dat hij daaraan nog kon gelooven. Ook wij Hollanders zijn wel eens onoprecht, doch die on oprechtheid bepaalt zich in hoofdzaak tot den omgang in het particuliere levenzoodra echter zaken behandeld moeten worden, zetten wij die onoprechtheid, eigenlijk een uitvloeisel van vormelijkheid, op zij„zaken zijn zaken" is een Hol- landsch spreekwoord, dat dikwijls dient als verontschuldiging, voorafgaande aan eene mededeeling, die voor den betrokkene minder aangenaam is, maar welke, met het oog op de gewenschte afdoening der zaken, niet kan worden verzwegen. Bezit nu de Portugees bovenstaande eigenschap van on oprechtheid in den omgang nog in hooger mate dan wij, zoodat bijv. iemand, die eene uitnoodiging krijgt om op een bepaalden datum te komen eten, met het verzoek vooral niet te laat te komen en het huis van zijn gastheer als het zijne te beschouwen, zelfs van onwellevendheid wordt beticht, als hij op den afgesproken dag ook werkelijk verschijnt, boven dien strekt hij die onoprechtheid uit tot de behandeling van de meest gewichtige zaken, niet alleen ter wille van de wel levendheid, maar ook om een resultaat te bereiken, dat zeker niet zou worden verkregen, als in alle opzichten rond voor 332

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 8