April 1921], Leger en vloot bij de verdediging van N.-I. mede de tientallen millioenen voor dezen oorlog door Italië werden gevoteerd, zou hare vloot die offers hebben gebracht en ook hebben moeten brengen in verband met „the nature of the war." Hiermede wordt geenszins betoogd, dat de Porte juist han delde door haar vloot te verwaarloozen. Integendeel, we wilden slechts laten uitkomen, dat het leger in Tripolis zeer zeker van niet minder belang moet woiden geacht dan de vloot. En mocht er een voor Turkye gunstige wending in den toestand komen, dan zal het dat ongetwijfeld te danken hebben aan dat leger. Wij hebben in het bovenstaande het onderwerp „artillerie- of torpedo vloot" uit den aard der zaak onaangeroerd gelaten. Met de Redactie van het Marineblad, in haar reeds genoemd artikel, zijn wij van meening, dat Regeering en volk in de eerste plaats moeten doordrongen worden van het besef, dat een zoo krachtig mogelijke vloot voor het behoud onzer koloniën noodzakelijk is, (we voegen hieraan toe, naast een krachtig leger), dat de premie, welke thans jaarlijks voor de verzeke ring tegen verlies van Insulinde wordt gestort niet in over eenstemming is, met de groote belangen, die op het spel staan. Waar echter bovengenoemde Radactie in dezelfde aflevering (blz. 894) van het tijdschrift, naar aanleiding eener mede- deeling over een nieuw ontwerppantserschip, de vraag stelt „zou dit een schip zijn, geschikt voor onze Marine?", moeten we wel eenige neiging voor een artillerievloot aannemen. Vermelden we daarom in het kort, dat, en waarom, onze neiging gaat in de richtiDg van een torpedovloot. Zooals reeds in het bovenstaande werd opgemerkt, durft niemand de noodzakelijkheid van super-dreadnoughts, zelfs niet van dreadnoughts, te bepleiten, omdat ja omdat wij die toch niet zullen krijgen. Het hoogst bereikbare wordt thans geacht te zijn schepen van 14000 a 15000 ton. Met de aanschaffing van dreadnoughts, zoo wordt gezegd, zou men te veel op één kaart zetten. Ook als we schepen van 14 a 15000 ton zouden krijgen, zal het aantal kaarten 418

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 94