Van Alles Wat. Onnoodig schrijliDerk, Gepantserde ransels. [April 1912. gen, ravijnen, waarbij de tandoe gemakkelijk horizontaal gehouden kan worden). In een marsehbivak kan de tandoe op 4 stijlen met vork geplaatst worden, zoodat de gewonde op zijn (steeds horizontaal) veldbed kan blijven liggen. De boven omschreven tandoe is altijd zoo goed als gestrekt, zoodat een gewonde niet ineen gedrukt wordt als in de model-tandoe. Een gewonde, die op patrouille in zoo'n tandoe vervoerd was en na aan komst in het bivak in een model-tandoe moest worden overgebracht om verder naar het hospitaal op de hoofdplaats te worden gebracht, verzocht mij dan ook gewoonlijk daarin te mogen blijven, omdat hij zooveel gemakkelijker lag. De hierboven beschreven tandoe is geen nieuwe uitvinding van mij maar eene wijziging en ruimere toepassing van het in een vorigen jaargang door v. L. beschreven veldbed. 3e. Eén stormlantaarn per groep is zeer weinig en voor buitenver lichting van een marsehbivak zeker niet voldoende, daarvoor zijn 2 liefst 3 lantaarns noodig. N. B. De buitenverlichting der marschbivaks wordt niet door het Gouvernement betaald, zoodat de patrouille die zelf (van de V. I.) moet bekostigen. Het zou niet meer dan billijk zijn hiervoor een vast bedrag per man en per dag of beter nog per groep en per nacht uit te keeren. Senio. Het aantal brieven, enz. dat door de Infanterie-korps-bureaux ont vangen en ter kennisneming naar de compagnies-bureaus doorgezonden wordt, is zeer groot. Soms bij wijze van uitzondering ontvangt elk archief een gedrukt exemplaar, veel tijd gaat dan ook verloren met het overschrijven en collationneeren der ingekomen stukken. Zouden de Chefs, die brieven, enz. uitzenden, waarvan te voorzien is, dat af schriften voor verschillende archieven noodig zullen zijn, niet het be- noodigde aantal gedrukt of gehectografeerd (maar dan ook behoorlijk leesbaar) kunnen verstrekken Veel onnoodig werk zou daardoor voorkomen worden. Senio. In Streffleurs Mil. Zeitschrift, Band 1, Heft 1, 1912 treffen we een door figuren toegelichte beschrijving aan van den „Pantzertornister Wimmer." Den belangstellenden lezer naar genoemd artikel verwij zende, zal hier in 't kort worden aangegeven, wat de bedoeling is van dezen ransel. Uit de laatste oorlogen is overtuigend gebleken, dat ook de aanval ler onder het voortwaarts gaan vaak van de schop gebruik zal moeten maken, teneinde zich in een gekozen vuurstelling eenigermate dekking 429

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 105