Eenige irenfeen uoor exploreerende Officieren. Als gevolg van de algemeene actie, die sedert de laatste jaren op de Buitenbezittingen plaats grijpt, komen uit alle windstreken rapporten en verslagen binnen, die onze kennis van de talrijke eilanden in den Archipel zeer vermeerderen. Vooral belangrijk zijn de schetskaarten, die door de ver schillende „explorers," patrouillecommandanten en bestuurs ambtenaren, als resultaat hunner tochten ingediend worden, waardoor de vele „witte plekken" op de kaart verdwijnen en de meestal zeer oppervlakkig vervaardigde kaarten vervangen kannen worden door andere, die wel is waar uit een carto grafisch oogpunt geen aanspraak op nauwkeurigheid kunnen maken, maar die in algemeenen zin juist zijn en niet meer voornamelijk berusten op gegevens door inlichtingen verkregen. Maar hij, die deze schetsen en rapporten te verwerken ondervindt thans daarbij menigmaal groote bezwaren, voornamelijk wijl de schetsen weinig of niet methodisch, dikwijls slordig zijn vervaardigd, dan wel niet geheel in over eenstemming zijn met de bijgevoegde beschrijvingen. Het gemis aan aansluitingspunten of aanwijzingen daarom trent, het veranderen van vroeger ingediende kust- en rivier teekeningen, het verdoopen, of op een andere plaats teekenen van terreindeelen en voorwerpen enz. enz. maken het voor den Topographischen Dienst menigmaal tot een heksenwerk van al die verschillende schetsen een goed geheel te vormen, met hoeveel ijver en belangstelling dat werk ook wordt uitgevoerd. Onderstaande wenken hebben ten doel om belangstellende kameraden, die hun gebied doorkruisen en opnemen, een aan de practijk getoetste goede werkwijze aan te geven en daar door meer eenheid en methode te brengen in den verken- ningsarbeid. 382

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 58