Van Alles Wat. Mei 1912]. 547 paardenarts aldaar werd een assistent toegevoegd. Door deze twee werd ook voorzien in den dienst bij trein- en remonte-depot. Toen het korps op volle sterkte was, bedroeg het aantal paarden rond 5000, terwijl een hoofdofficier, chef van den dienst, en 11 su balterne paardenartsen beschikbaar waren, (i) Reeds spoedig ble ek, dat het hoefsmidspersoneel, zooals de formatie dat aangeeft, veel te gering was voor een goede uitvoering van het hoefbeslag en voor de verzor o-ing van de zieke en gewonde dieren, (2) zoodat eene uit 14 man b*® staande hoefsmidsreserve opgericht en den chef van den ve- terinairen dienst ter beschikking gesteld werd. Dank zij dezen maat regel, kon voortaan behoorlijk in den dienst aan de veldziekenstal- len en in het hoefbeslag bij de korpsen worden voorzien. (Als bekend, zijn de paardenartsen bij het Fransche leger verantwoordelijk voor het hoefbeslag Ref.) Hoezeer elk onderdeel zijn volle oorlogsuitrusting in goeden staat had medegevoerd, deed zich spoedig een gebrek aan verbandmiddelen gelden. Teneinde hieraan tegemoet te komen, en met het oog op de bezwaren, welke de splitsing van de verschillende korpsen en de be wegelijkheid van gedetacheerde colonnes medebrachten, werden vier geneesmiddelwagens in gebruik gesteld. Ook werden de etappe-veld- ziekenstallen rijkelijk voorzien van verbandmiddelen en instrumenten. Een aanzienlijke hoeveelheid geneesmiddelen werd aan den hoofd ziekenstal te Casablanca opgelegd om van hieruit de naaste etap- pezieken stallen, zoowel voor eigen gebruik van deze als voor de ope- reerende troepen te voorzien. Boven de voorgeschreven reserve, werd een vaste reserve van hoefijzers opgelegd, toereikende voor 2 maanden. De veterinaire dienst bestond uit die aan de etappeziekenstallen, die bij de korpsen en die op de operatiebasis. De dienst bij de korp sen bestond in de Behandeling der paarden, welke vermoede[ijk slechts korten tijd ziek zouden blijven en in de verwijzing naar de etap peziekenstallen van de dieren, welke een meer zorgvuldige behande ling noodig badden en den troep niet konden volgen. De dienst op de operatiebasis was te verdoelen in dienst bij den hoofdzieken stal, dien bij trein- en remonte-depot en „overige diensten". In dezen ziekenstal werden uitsluitend ernstig zieke, verwonde en zwakke paar den, welke langeren tijd verpleegd moesten worden, opgenomen. De patiënten werden slechts dan rechtstreeks van de korpsen toegezonden, wanneer deze zich in de nabijheid van de operatiebasis bevon den en een transport daarheen onder dekking mogelijk was. Yoor het overige geschiedde de verwijzing naar dezen ziekenstal van uit de etappe-ziekenstallen of van uit de korpsen van de operatiebasis. Zoodra de gezondheidstoestand het toeliet, werden de patiënten over- (1) Dit is per 417 dieren één paardenarts. Volgens de vredesformatie lioett het Fransche leger één paardenarts per 240 dieren en het Duitsche één per 165 paarden. (v.d.B.) (2) Bij het Fransche leger geschiedt het toedienen van medicijnen en het verbinden van wonden door de hoefsmeden onder toezicht en in tegenwoor digheid der paardenartsen. (v.d.B.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 101