Mei 1912]. Van Alles Wat. doende gekrompen is en dus nergens behoorlijk afsluit. Stookplaatsen zijn er nietin plaats daarvan wordt 's winters midden in het vertrek een bekken met gloeiende houtskool neergezet, waaromheen net geheele gezin neerhurkt. Yerder kleedt men zich wat dikker dan's zomers. Winkels blijven den geheelen winter geheel open, het straatleven gaat 's winters door als 's zomers. Alzoo kunnen de Ja panners de koude veel beter verdragen dan buitenlanders, die 's win ters flink stoken en zich ook veel dikker kleeden dan eerstgenoemden. In den warmen zomer zijn de Japanners lusteloos en niet in staat tot hard werken. Op de Üegeeringsbureau's wordt in den namiddag niet gewerkt en zelfs brengen de troepen van het garnizoen te Tokyo, om de beurt, een paar weken van de zomermaanden door in een der vele plaatsjes aan zee. Men kleedt zich zoo dun mogelijk, zoo zelfs, dat het noodig gebleken is bij politieverordening het ontblooten van de beenen boven de knie te verbieden. Nu heerscht er in Japan gedurende den zomer wel eene onaangenaam zoele broeikashitte, doch de temperatuur is niet zoo hoog als bijv. op Formosa, te Batavia, te Soerabaja e. d. Het is duidelijk, dat onder deze omstandigheden de dienstplichtigen na hunne aankomst op Formosa een lang acclimatisatieproces doormaken. Hoewel zij in het begin van December opkomen en dus den koelen tijd tegemoet gaan, is hun gestel voorloopig niet aan de warmte gewend. Bij mijn bezoek aan de korpsen zag ik statistieken betreffende den gezondheidstoestand, waaruit duidelijk bleek, dat het ziektecijfer met het aanbreken van den warmen tijd plotseling aanmerkelijk stijgt, om bij het verminderen van de temperatuur even plotseling te dalen. Deze veran dering in het maandelijksche ziektecijfer betreft hoofdzakelijk de inge wandsaandoeningen; ik sprak hierover met een leeraar aan de genees kundige school te Taihoku, die van oordeel bleek, dat Japanners, over het algemeen meer dan Westersche volken vatbaar voor ingewands aandoeningen zijn 1bovendien deelde hij mij mede, dat ingewands aandoeningen op Formosa onder den invloed van het klimaat een zeer hardnekkig karakter kunnen hebben. Zoo is er dus nog eene tweede oorzaak werkzaam, welke de Japanners meer dan Europeanen onder de warmte doet lijden. Het mag ook opmerkelijk heeten, dat bet Japansche bestuur, dat over het algemeen en zeer terecht heel zuinig is, zooveel geld besteed heeft aan het bouwen van uitmuntenden en kostbare troepenkazernes, om daardoor den troep zoo goed mogelijk tegen den invloed van de warmte te beschermen, terwijl de kazernes in het Moederland meer dan eenvoudig zijn ingericht. Op grond van het bovenstaande ben ik geneigd aan te nemen, dat eene in een tropisch klimaat aangekomen Japansche troepenmacht gedurende den acclimatietijd een hooger ziektecijfer dan eene in gelijke omstandigheden verkeerende Westersche troepenmacht vertoonen zal. A. 1) Sommigen schrijven dit toe aan het veel eten van rauwe ingemaakte groenten. 554

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 108