Repliek aan de Heeeen Boodt en Maürek. [Mei 1912. eene Vo van 400 M. eene stabiliteit bij eene elevatie 0° als van het nieuwe veldkanon werd verkregen. Dit project werd door Krupp uitgewerkt en voldeed bij de daarmede door eene Commissie van Artillerie officieren te Tangerhiitte gehouden proeven aan de gestelde eischen. Hierdoor werd de mogelijk heid bewezen, te kunnen geraken tot een voldoend licht en ballistisch bijzonder hoog staand bergkanon, een gedragen vuur mond, in ballistisch vermogen den gereden veldvuurmond nabij komende, van hetzelfde kaliber, uitgerust met hetzelfde projectiel, een en ander gepaard aan de grootst mogelijke uit werking van het G. K. schot of eventueel van een eenheids projectiel! Onze uitzending was dan ook geen persoonlijk iets, doch een gevolg van den wensch van het Legerbestuur om tot dergelijk geschut te geraken. Wat nu de beweegbaarheid betreft, kan theoretisch niet wor den uitgemaakt, of deze „voldoende" zal zijn en zal in de praktijk daarbij de tevens gewenschte grootst mogelijke uitwerking in aan merking moeten worden genomen en zelfs den doorslag geven. Immers het heeft absoluut geen zin met „weinig arbeid" er „tijdig" te komen en dan niet de geëischte uitwerking te kunnen verkrijgen, dan met meer arbeid, desnoods met inspan ning van alle krachten, er óók tijdig te komen en dan wel de geeischte uitwerking te hebben en dus aan zijn taak te genover de andere wapens te voldoen. De zusterwapens hebben niets aan artillerie, niet in staat haar taak te vervullen. Paffen in de ruimte kan wellicht mo- reele uitwerking hebben, er wordt echter materie,ele uitwer king giëischt! HH. B. M. maken voor ons de gevolgtrekking, dat wij uitsluitend zwaar geschut tegenover ons zouden verwachten. Dit is minder juist, Diet alleen is zwaar en zwaar betrekkelijk, maar, zooals we schreven, heeft de vijand niet alleen de eigen- 463 1) Zie >Een gedragen veldvuurmond naast den bereden veldvuurmond. enz." I. M. T- 1909 I blz 197- I. M. T. 1912. 30.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 17