Repliek aan de Heeren Boodt en Maurer. [Mei 1912. Wat de kwestie van het eenheidszadel aangaat, ligt deze ■dieper dan de igging van het zwaartepunt van den last. Was vroeger het kanondraagdier het sterkst en dikwerf alleen in staat dien last c.a. te torsen, dit was juist het zwakke punt dier formatie. Immers een in het ongereede geraken van het kanondraagdier oefende een remmenden invloed uit op de beweegbaarheid van het geheele stuk. Eenheidszadels wijzen op zoo gunstig mogelijke ligging van het zwaartepunt voor alle lasten, voor alle lasten een zoo moge lijk zelfde gewichten draagdieren van zooveel mogelijk gelijk vermogen, in staat die lasten te dragen. Dit is een toestand zich aan alle omstandigheden aanpassende en waarbij gevallen van door overbelasting niet mee kunnende dieren niet zullen voor komen. Wat nu nog het opleggen van verschillende projectielen voor veld en berg een magazijnskwestie, volgens HHB. M. betreft, zij geven toe, dat een voor den krijg geheel voldoende hoeveelheid munitie op te leggen eene onmogelijk heid is. Hieruit volgt, dat voor het veldleger munitie moet kunnen worden aangemaakt en dan is het eenvoudiger, wan neer maar ééne soort geconstrueerd behoeft te worden, dan wanneer dit meerdere soorten aangaat. Dit kunnen aanma ken van munitie klemt voor artillerie te velde meer, dan voor vestingartillerie, waar uit den aard der zaak in een werk slechts een zekere hoeveelheid munitie aanwezig kan zijn en het verbruiken van die munitie dan ook gewoonlijk den val van het werk ten gevolge heeft. Dit is slechts een plaatselijk verlies, terwijl deze gebeurtenis bij het veldleger zeer ver strekkende gevolgen voor het geheel met zich voeri. Wat trouwens dat luchtdicht opbewaren van buizen en ladingen aangaat, vermeenen wij toch wel eens vernomen te hebben, dat desniettegenstaande buizen groote afwijkingen gaven, de Yo bij ladingen belangrijke verschillen opleverde, •dat zal echter de HH B M. vooral in hunne functie nog wel beter bekend zijn. Waar Frankrijk, Spanje en Italië tot kalibervermindering 465

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 19