Mei 1912], De „Handleiding voor den Optischen Seindienst." de manier thans bij de telegraafafd. in gebruik, wordt met stok van 1.50 M. seinende, dit bezwaar geheel ondervangen, doordat de vlag zelf zooveel hooger blijft en dus nooit uit 't gezicht geraakt. Alles pleit dus voor de in het art. aangegeven manier, ze is beslist veel minder vermoeiend en beter zichtbaar. Het reeds lang voorkomen van een teeken als „dubbele slag" voor „woord uit" in eene verouderde instructie, die her zien wordt, mag geen reden zijn, om een eenvoudiger en even goed (m. i. beter) teeken niet aan te nemen. Dat de vergelijking met de electr. telegr. bij 88 gezocht is, kan ik niet toegeven. Waar meer dan 2 posten seinen, móeten namen genoemd worden en deze kunnen altijd be kend zijn Zoodra toch 2 posten eikaar vinden, melden zij direct aan elkaar met „Hier..(nummer of naam met afkor ting erbij)". Waar verder eenmaal lichamen bestaan, waaronder zelfs een militair, die voortdurend met afkortingen werken, welke ook toegepast kunnen worden bij andere categoriën van seiners, daar moeten die afkortingen zooveel mogelijk worden ge volgd. Wat betreft de opmerking van 47, of de seindienst hulp dienst is of niet, de kap. G. is het er mee eens, dat een telegram, dat moet worden overgebracht vóór een ander, dat nog niet is afgeseind, van eene bijzondere aanwijzing moet voorzien zijn. Welnu, dan moet die bijzondere aanwijzing precies worden voorgeschreven. Thans laat het voorschrift daar omtrent alles in het midden. Laat de bijz. aanw. zijn „dd"., dan valt degene, die het over moet seinen, als volgt in: dd Het andere station geeft daarop dd Mij is een voorbeeld bekend (bij een manoeuvre), dat een hoofdofficier aan een goed seiner een bericht gaf met de woorden: „Dit gaat eerst weg, begrepen!" Toen vlak daarop een ander, werkelijk meer dringend bericht werd aange boden, was de seiner niet te bewegen zijn telegram te staken. Bovendien moet in een sein voorschrift alles precies om- 468

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 22