Mei 1912]. De Javaan als Cavalerist. doortastend en stoutmoedig optreden alleen heil is te ver wachten". Zelfstandig optreden. Voornamelijk komt dit uit bij den ordonnansendienst en bij den veiligheidsdienst. Is de Javaan een goed ordonnans? De Javaan bezit één eigenschap van groote waarde voor den ordonnansendienst; n. 1. een goed orienteeringsvermogen, terwijl hij voorts de taal van het land spreekt. Maar dit is ook het eenige. Een goed ordonnans heeft boven dien te zorgen, dat het over te brengen bericht bijtijds de plaats van bestemming bereikt. Een te laat ingekomen bericht is zonder waarde, heeft alle gedane moeite, al het verbruikte paardenvleesch nutteloos gemaakt. Wij hebben dus bij den ordonnansendienst den Cavalerist vooral in te prentenzorg dat het bericht bijtijds binnenkomt! Om daarin te slagen, moet de ordonnans zijn paard oordeelkundig weten te gebruiken, het paard op tijd drenken en voeren, op zijn tijd rust gunnen en tempo rijden; vooral tempo rijden. Is de Javaan in staat zijn paard oordeel kundig te rijden? De praktijk zegt „neen". De Javaan gaat steeds in een te hard tempo met kloppende ijzers door, toe hij aan zijn paard voelt, dat het moe is; eerst dan gunt hij het de noo- dige rust, maar dan is het ook te laat, dan is de grootste kracht verbruikt, terwijl spaarzaamheid had moeten zijn betracht. Is de Javaan bij eene ontmoeting met den vijand in staat met ooi deel te handelen? Zal men er op aan kunnen, dat de Javaan, uitgezonden om eene terreinstrook te doorzoeken, deze ook werkelijk dóór- zoekt? Hiervoor is een zekere mate van durf noodig, een durf dien wij den Javaan tegenover een Europeeschen tegen stander ontzeggen. De opinie over de Javanen in den oorlog is verschillend. In ieder geval staat vast, dat ze in massa te gebruiken zijn (bij de Infanterie). Bezit hij de noodige zelfstandigheid, die geest van „vooruit", die het ruiterwapen moet bezielen? Allen, ongetwijfeld, zullen met ons reepen: neen! 472

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 26