Mei 1912]. Het Chineesche krijgswezen. en met April 1911 ongeveer 600 man van de troepen te Wuchang verdwenen zijn, als gevolg van loopende geruchten, dat de 8ste divisie naar het Noorden van China zou worden verplaatst met het oog op de tusschen Rusland en China bestaande spanning. Het bloote gerucht, dat een brigade der 3de divisie te Changchun met het oog op de revolutie naar het Zuiden zou worden gezonden, veroorzaakte in October 1911 een oogenblikkelijke desertie van een honderdtal man schappen. Ook andere oorzaken werkten sinds langen tijd desertie in de hand, als: onervarenheid der officieren om met de manschappen om te gaan, knoeierijen in de administratie ten nadeele van den soldaat, het werken van geheime genoot schappen en last not least de in 1911 doorgevoerde vermin dering der soldij met 20%, welke soldij bovendien zeer ongeregeld werd uitbetaald, terwijl sommige officieren bo vendien een gedeelte der soldij in hun eigen zak deden ver dwalen. Het aantal desertiën is dan ook steeds onrustbarend geweest. Om nog een voorbeeld te noemen, deelen wij mede dat de desertie bij de troepen te Peking in 1910 op 25 a 35% per jaar werd geschat. De geringe toeloop van vrijwilligers is het gevolg van afkeer van de Chineezen van den militairen dienst en van het gemis aan populariteit van het Leger, waarvan een der hoofdoorzaken is te zoeken in de roofpartijen, waaraan de goedgezinde bevolking van de zijde van de soldaten blootstaat. Eenige staaltjes daarvan zullen onder „Gehalte en krijgstucht" worden medegedeeld. Een eigenaardig verschijnsel is het bovendien, dat sommige troepenafdeelingen een deel harer sterkte moesten inboeten door het afstaan van tal van manschappen aan andere for maties. Zoo was in 1910 de 1ste divisie zeer incompleet door het afgeven van manschappen voor de garde. De 2de brigade dezer divisie was op een gegeven oogenblik tot 140 man geslonken, wat den brigadecommandant bewoog er ten slotte zelf op uit te gaan om recruten aan te werven. Ook schijnt het voorgekomen te zijn dat troepenafdeelingen 482

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 36