Het Chineesche krijgswezen. [Mei 1912. door den Keizer op voordracht van den Minister van Oorlog. De officieren kunnen met behoud van hun rang in 's Rijks civielert dienst overgaan. Het normale pensioen der officieren bedraagt de helft van het activiteitstractement. In het Chineesche officierskorps kunnen wij momenteel 3 verschillende categoriën onderscheiden, n. 1. 1. Zij, die geen of slechts eene oppervlakkige militai re opleiding genoten hebben. Een groot deel der divisie-, brigade- en regimentscommandanten behooren tot deze catego rie. Eenigen hunner hebben de vroegere militaire school te Tientsin doorloopen, of zijn in buitenlandsche legers gede tacheerd geweest. De uitslag van dergelijke detacheeringen is niet altijd van groot belang. Immers, dikwijls moeten de gedetacheerden zich tot toekijken bepalen, hetgeen voor of ficieren zonder eenige grondige vorming nagenoeg geen waar de heeft. Worden zij daarentegen werkelijk bij een troepen- deel ingedeeld, dan kunnen zij veel leerenen met velen, die in Duitschland en in Oostenrijk geweest zijn, is zoo gehandeld. 2. Zij, die hunne geheele militaire opleiding aan bui tenlandsche militaire scholen ontvangen hebben. Het groot ste deel der tot deze categorie behoorenden is in Japan ge vormd; slechts eenigen waren leerling van militaire scho len in Frankrijk, Oostenrijk en Duitschland. Zij hebben dus ongeveer dezelfde opleiding als buitenlandsche subalterne officieren ontvangen, doch na hunne opleiding beëindigd te hebben, kwamen zij onder de bevelen van Chefs, waarvan de meesten hun vak niet verstaan. Er was dus geen sprake van eene voortgezette practische vorming, welke voor jonge offi cieren onmisbaar 'is. Dikwijls werden zij, dadelijk na hunne terugkomst in het vaderland, als instructeur of als leeraar aan eene Chineesche militaire school werkzaam gesteld, een maatregel, waartoe het Chineesche legerbestuur natuurlijk slechts door den nood gedrongen is overgegaan, doch die geen gunstigen invloed kon hebben op het gehalte van de of ficieren, tot de derde categorie behoorende. 497

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 51