Het Chineesche krijgswezen. [.Mei 1912. III. Kleine tenue voor alle militairen dient ook als veldtenue). 509 zilver is, terwijl bij liet galon der hoofdofficieren het gouden bloemmotief en de gouden versiering langs de randen in den zilveren kraag gewerkt is. Op den gouden kraag der opperoffieieren bevindt zich een zilveren draakversie ring; op de kragen der hoofd- en subalterne officieren een gouden draakvei- siering. De mouwopslagen bestaan uit gebloemd galon als om den kraag; langs den bovenrand van dit galon en langs den naad van de mouw (aan de voorzijde, en van af den bovenrand van het galon tot den onderkant der mouw) loopt een breede roode bies. Tussehen galon en roode bies is een kleine ruimte opengelaten, waardoor het blauw laken der jas te voorschijn komt. De epauletten zijn in vorm ongeveer gelijk aan die van onze marineofficieren. Op het bovenvlak bevindt zich rood laken, waarop gouden sterren zijn aan gebracht. De bouillons en het koord langs het bovenvlak zijn voor de opper offieieren geheel van goud en voor de subalterne officieren geheel van zilver. Bij de hoofdofficieren zijn de bouillons om de andere van goud en zilver, ter wijl het koord om het ronde deel van het bovenvlak, dat overigens van goud is, van 2 zilveren randen is voorzien. Het aantal sterren op de epauletten geeft den rang aan voor elke categorie (opper- hoofd- en subalterne officieren). Laagste rang, 1 ster; middelste rang, 2 sterren; hoogste rang, 3 sterren. De onderluitenants hebben geen sterren. De ten dienste staande gegevens gaven geen antwoord op de vraag of op de gala-uniform een wapendistinetief is aangebracht. c. De pantalon is van zwart laken met roode biezen; voor de opperoffieie ren: een smalle bies tussehen twee breede biezen; voor de hoofdofficieren: 2 breede biezen; voor de subalterne officieren: een breede bies. a. Het hoofddeksel is een donker grijze pet van Duitscli model met kokar de. Aan de bovenzijde van de bol een roode bies. De officieren der wapens hebben langs den boven- en onderkant van den staanden rand een gouden bies; de officieren der diensten een zilveren bies; de onderofficieren, solda ten en leerlingen der militaire scholen een roode bies. De officiersoppassers hebben op het hoofddeksel een knoop, waarop Chinee sche karakters, (waarschijnlijk de functie aangevende). b. De korte jas is eveneens van donkergrijslaken- Aantal knoopen en biezen als bij de korte jas van de groote tenue der officieren. De knoopen voor de wapens en diensten zijn respectievelijk verguld en verzilverd (messing of wit metaal,), Geen mouwopslagen; waar bij de jas van de groote tenue der offi cieren de breede roode bies loopt, is nu een smalle roode bies aangebracht. De jas der officieren heeft 4 zakken met klep als bij de grijsgroene veldklee- ding van het Nederlandsch-Indische Leger (geen liarmonicazakken en geen knoopen); in de jas voor onderofficieren, soldaten en leerlingen der militaire scholen bevinden zich alleen de 2 bovenzaklcen met klep. Op de voorzijde van den kraag, ter weerszijden van de sluiting zijn dewa- pen-, korps- en rangondersclieidingsteekenen aangebracht; de opperoffieieren hebben echter alleen een rangonderscheidingsteeken. Die onderscheidingsteekenen hebben den onderstaanden vorm.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 63