Het Chineesche krijgswezen. [Mei 1912. Japansche landspaard toch, is oorspronkelijk niet veel bijzon ders, terwijl de in China en in Mongolië inheemsche ponies sterk en krachtig en volhardend zijn, al zijn zij door hun bouw naar westersche denkbeelden niet bijzonder geschikt voor rijpaard. Verder mag betwijfeld worden, of buitenland- sche paarden op den duur tegen het klimaat met zijne groote tegenstelling tusschen zomer- en wintertemperatuur in het Noorden en tegen de zoele broeikasttemperatuur van het Zui den opgewassen zullen zijn, of zij zonder nadeel zullen ge wennen aan het geheel andere veer, dat hier den paarden voorgezet wordt. x) Zonder nu al dadelijk over de plannen tot reorganisatie der remonteering in China een afkeurend oordeel te willen uitspreken, mag toch de vraag gesteld wor den, of stelselmatige pogingen tot verbetering en veredeling van de inheemsche paarden zonder dekhengsten van buiten niet een betere weg ware geweest, om het doel te bereiken. In elk geval is, hetgeen men nu wil doen, niet de vrucht van eene eigen en zelfstandig gevormde overtuiging, doch slechts navolging van het buitenland. Van de op te richten veeartsenijkundige scholen en van het uitzenden van geschik te personen naar het buitenland tot voortzetting hunner stu diën kan op den duur nog het meeste verwacht worden. Naar het schijnt, wil men de paarden reeds op 2 a 3 jarigen leeftijd naar den troep zenden, een leeftijd, wel wat erg jong. Nu rekent men voor de jaarlijksche aanvulling van de paarden eener divisie 532 paarden noodig te hebben, een getal, dat, bij betere en meerdere zorg voor de paarden, in de toekomst voor vermindering vatbaar is. Wil men nu, in verband met dat getal 532 per divisie, 1064 paarden in de remonte-inspectie hebben, dan wijst dit er op, dat men de paarden inderdaad tusschen hun tweede en derde jaar naar den troep wil zenden. In verband met het voorgaande is het van belang hier eenige mededeelingen over de Mongoolsche ponies te laten volgen. 519 1). Volgens courantenberichten zou het Ministerie van Oorlog in het voor jaar van 1911 2000 paarden in Europa aangekocht hebben.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 73