Mei 1912], Het Chineesche krijgswezen. In de laatstverloopen jaren zijn eenige maatregelen geno men, welke er op wijzen, dat men langs rationeelen weg, zon der overijling, tot eene reorganisatie der zeemacht komen wil. Men schijnt te Peking begrepen te nebben, dat eene mo derne zeemacht niet in één oogenblik geschapen kan worden. Yoor alles heeft men goed geschoold personeel noodig; zoolang dit niet aanwezig is, heeft men mees aan eenige moderne sche pen. En daar er bovendien niet veel geld beschikbaar is, doet China voorzeker verstandig, zijne financieele krachten hoofd zakelijk ten behoeve van het leger, dat in de eerste plaats noodig is, te concentreeren en voorts eenige maatregelen te nemen tot het vormen van een kern voor het personeel van de toekomstige vloot. In 1909 had men besloten in de volgende 7 jaren, dus met inbegrip van 1910, 20 millioen taels te besteden aan de reor ganisatie der zeemacht. Van dit bedrag werden en worden in de eerste plaats de uitgaven ter verbetering van het on derwijs bestreden. De marinescholen te Wuchang en te Nanking werden vereenigd, die te Chefoo werd belangrijk uitgebreid en eene derde school zou te Tientsin of te Chin-wang- tao opgericht worden. Driehonderd kweekelingen van deze scholen afkomstig, zouden tot hunne verdere vorming naar Duitschland, Frankrijk en Engeland gezonden worden, terwijl in den loop van het jaar 1910 twee kleine kruisers in Enge land zouden worden besteld, met de bedoeling ze als instructie schip te laten dienen. Voorts werd in 1910 de inrichting van eene oorlogshaven te Hsiang-shan (bij de San-mun-baai, op eenigen afstand ten Zuiden van Shanghai) voorbereid. De eenige aanmerking, welke men op dit alles kon maken, is, dat men de buitenlandsche opleiding in drie verschillende landen laat plaats hebben, waardoor de eenheid in de oplei ding van het toekomstige personeel in gevaar wordt gebracht. Is men er eenmaal op de boven aangegeven wijze in ge slaagd, goed geoefend personeel te vormen, dan is de tijd aangebroken om nieuwe schepen aan te schaffen. De schepen, 522

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 76