Mei 1912], Het Chineesche krijgswezen. Aan deze „scheepsmacht" kan slechts de bewaking van de kust worden toevertrouwd; voor het overige is zij zeer goed bruikbaar tot het uitoefenen van politietoezicht op de groo- te rivieren, het onderdrukken van zeeroof en smokkelhandel. Hiertoe zijn nog een aantal weinig diepgaande, gewapende jonken beschikbaar. Ook in 1911 was de vernieuwing van het materieel der Chineesche vloot een voorwerp van aanhoudende belangstel ling van buitenlandsche werven, geschutfabrieken en geld schieters. In September 1911 brachten vele bladen het be richt, dat de Heer Schwab, president van de „United States Steel Corporation" te Philadelphia, naar China vertrokken was, om met de Chineesche Regeering te onderhandelen over het leveren van spoorwegmateriëel en oorlogsschepen. Nage noeg in denzelfden tijd kwamen de berichten over eene lee ning ten behoeve der zeemacht ten bedrage van 40 millioen dollars. Met behulp van dit geld zou China in den tijd van zeven jaar eene vloot van 8 slagschepen, 20 kruisers, 50 tor pedojagers en kleinere vaartuigen laten bouwen en bovendien 4 groote werven aanleggen. De in October uitbrekende re volutie noodzaakte tot uitstel van die grootsche plannen, wanneer zij tenminste werkelijk bestaan hebben. Met inbegrip van de bovengenoemde schepen (zie blz. 523) had China in het begin van 1911 de volgende bestellingen gedaan: 524 3,7 c.M. en 5 torpedolanceerbuizenequipage 450 man; in 1898 in Engeland door Armstrong gebouwdmet de drie voorgaande vormt dit schip den kern van het Pei-Yang eskader »Iviang-Yuen", flotieljevaartuig van 560 ton; grootste snelheid 13 mijl; in 1904 in Japan gebouwd »Chen", »Su", »Lieli" en »Chang", torpedebooten van 100 ton grootste snelheid 23 mijl 3 torpedolanceerbuizen in 1906—1907 op de werf Kawasaki te Kobe gebouwd »Tsu-Tai", «Tsu-Hai", »Tsu-Tung". »Tsu-Ju", »Tsu-Kuan en »Tsu -Yü", politievaartuigen voor den dienst op de Yangtse besteld; waterverplaat sing 560 ton; grootste snelheid 14 a 15 mijl; zij zijn in de jaren 1907 en 1908 in Japan gebouwd, waarbij een goed deel der materialen, ook het geschut, uit veroverde Russische schepen afkomstig is >Kiang- Hing", *Kiang-Li", »Kiang-Chen'2, flotieljevaartuigen van 550 ton met eene grootste snelheid van 13 mijl, in 1907 in Japan gebouwd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 78