Mei 1912]. Het Chineesche krijgswezen. zeeroovers en het vormen van een instructie-eskader, waar van de „Yingsue" en de „Chachow" de kern moeten vormen. Het thans beschikbare en nog bruikbare materieel is ge groepeerd tot 2 eskaders, n.L: een kruisereskader, bestaande uit de kruisers „Hai Chi," „Hai Chou," Hai Chen," „Hai Yung," „King Ching," „Kien Wei," Kien An" en de zee gaande torpedovaartuigen, en de Yang tse-flotielje, bestaan de uit flotieljevaartuigen, rivierstoomers, e d. Het kruiser eskader schijnt tevens voorloopig als instructie-eskader dienst te doen, terwijl de Yang tse-flotielje de veiligheid der Yang tse en de nabijzijnde wateren verzekeren moet. De berichten over de opleidingsinrichtingen waren veelal met elkander in strijd; bovendien betroffen zij slechts plan nen, welke in 1912 tot uitvoering zouden komen, zoodat het zeer twijfelachtig is, of zij bij de nieuwe orde van zaken, welke de revolutie heeft doen ontstaan, verwezenlijkt zullen worden, aangenomen, dat de verschillende berichten juist zijn. Yijf en twintig Chineezen volbrachten in 1911 met goeden uitslag het eindexamen van de Japansche marineschool; tegen het einde van November gingen zij naar den Artille riecursus te Yokosuka. Omtrent de hierboven genoemd Kiangnan-werkplaatsen kan nog medegedeeld worden, dat zij feitelijk een geheel met de vroeger besproken werkplaatsen te Shanghai uitmaken, doch ook werk voor particulieren verrichten. Het mag dan ook heel zonderling en kenschetsend voor de toestandeh in China genoemd worden, dat admiraal Sah Chen Ping, de comman dant der vloot, directeur der Kiangnan-werven is. Er zijn twee hellingen voor kleine vaartuigen, stoomkranen met een hefvermogen van 60 ton en eene scheepstimmerwerf ter lengte van 350 voet en overdekt, zoodat onafhankelijk van de weers gesteldheid gewerkt kan worden. Er is Europeesch toezicht houdend personeel. In 1908 werd hier een klein vaartuig voor de Chineesche marine gebouwd. 6. 526 1) Do „Hai Chi" vertegenwoordigde de Chineesche marine op de vloot revue te Spithead bij gelegenheid van de kroning van den Koning van Engeland.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 80