Juni 1912], Het geweervuur in het gevecht vecht bij Hühnerwasser, waar men de geweren verzamelde, die aan een Oostenrijksch Jagerbataljon behoorden, 't welk verscheidene uren tegen een aanvallend Pruisisch bataljon gevochten had; ofschoon de Pruisen tot op 100 pas opgerukt waren, vond men de Oostenrijksche op 500—700 pas gesteld: (Arkolon, die Taktik der Neuzeit, bl. 278). In het gevecht bij Magersfontein (Z. Afrika) vond men zeer nabij de boerenstellingen Engelsche geweren, waarvan het vizier op 1000 Yard was gesteld. Zoo juist lees ik in het I.M T. 1911 bl. 679, dat de Heer Vermeer persoonlijk getuige was in een vuurgevecht op zeer korten afstand, dat 3 kwartier duurde en waarbij na afloop bleek, dat eenige inl. fuseliers slechts één houder hadden verschoten, niette genstaande, voor zoover hij kon waarnemen, het geweer voortdurend in den aanslag terugkeerde. Blijkbaar hadden die fuseliers vergeten het magazijn bij te vullen. Eenzelfde afwezigheid van hersenen vernam ik van een sergeant, die eenige jaren geleden in Celebes gevechten had bij gewoond. Deze vertelde mij, dat een Europeesch sergeant op den rechtervleugel eener vurende sectie niet anders deed dan zijn geweer vullen en de patronen door openen en slui ten weer uit het geweer werpen, totdat zijn geheele tasch- voorraad rechts van de sectie op den grond lag. De militaire schrijver Colmar Von der Golz vermeldt in de geschiedenis van het 2e Garde-Regiment met lof den sergeant Schulz, omdat deze tijdens het vuur in den slag bij St-Privat bemerkt had, dat zijn soldaten met een verkeerd vizier schoten en daarop het vuur deed staken. Hieruit blijkt, dat deze eenvoudige daad, dat n.l. een onderofficier in doodsge vaar zich kalm gedraagt en het vizier nog nagaat, als iets buitengewoons wordt beschouwd. Er zijn een groot aantal oorzaken, waardoor de projectielen, afgezien van de fouten in de geweren en patronen onderling, niet het gekozen mikpunt treffen. Al deze oorzaken zijn ■samen te vatten in de volgende fouten: 576

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 12