a. Vliegtuigen en Vliegkunst. Sedert jaren proeven genomen met toestellen om zich vrij in de lucht te kunnen bewegen. Succes van Gebr: Wright. Het principe Wright in verschillende landen gewijzigd, verbeterd. Pogingen om het nuttig effect van de vliegmachine te ver- hoogen (bezwaren o. a. in het gewicht van den motor). Verwachting van de vliegtuigen voor oorlogsdoeleinden. Rondvluchten. Frankrijk oorspronkelijk aan de spits (vliegscholen), over vleugeld door Engeland en Duitschland (In Engeland postdienst). Aviatisohe afdeelingen in verschillende legers. Italië werpt bommen in Tripolis. Geschut tegen vliegtuigen. Aviatiek ook in ons land geëxploiteerd als geld opleverende sport. Gevolgen: te vroegtijdig gelanceerd; slachtoffers omdat het vliegtuig te weinig stabiel was. Gyroscopen beproefd. Wegens onvoldoende betrouwbaarheid, hebben de vliegtuigen voor oorlogsdoeleinden nog weinig waarde. 5, De Cultures in Nederlandsch-Indië. Voornaamste cultuurgewassen. Landstreken waar deze voorkomen. Opkomst en bloei van verschillende cultures. Oorzaken waardoor enkele cultures tot verval geraakten. Tegenwoordige toestand. Beteekenis der verschillende cultures voor de wereldmarkt; afzetgebieden. Beteekenis voor de inlandsche bevolking. c. De Scheepvaart in en naar Nederlandsch-Indië. Voornaamste stoomvaartlijnen. Hunne beteekenis voor handel en verkeer. Bijzondere beteekenis van de Kon. Paketvaart Maatschappij voor het Nederlandsch-Indisch Gouvernement. Oorzaken der steeds toenemende uitbreiding van het bedrijf

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 135