Juni 1912]. Het geweervuur in het gevecht afwijking behoorende bij de gezamenlijke fouten van de schutters, dat deze formule gebruikt zou kunnen worden voor het oorlogsvuur. Beziet men de zaak nader, dan blijkt, dat die formule voor het vuur in het gevecht absoluut on bruikbaar is en tot geheel onjuiste besluiten moet voeren. In de eerste plaats merke men op, dat de met deze formule verkregen uitkomsten slechts doorgaan, wanneer de fouten der schutters zich geheel symmetrisch om het doel groepee- ren zouden en dat de vizieren ook werkelijk voor de geschatte afstanden werden gesteld dat zou dus van de kunst der schutters afhangen. Doch in het gevecht treden andere ge wichtige omstandigheden op. Daar vuurt de soldaat te mid den van geweld, rook, inderhaast, opgewonden door het steu nen zijner kameraden, waaraan men niet kan gewennen en zooals Lloyd zegt, in het aangezicht van den dood, die voor hem verschijnt. Doel en geweer bewegen zich. Men moet karakter bezitten, om zijn kunst toe te passen men moet een ijzeren borst, een groote wilskracht bezitten, om te beoordeelen, hoe groot de afstand is tot het doel, om aan het vizier te denken, om bij het stellen daarvan, zijn geheele opmerkzaamheid bijeen te garenmen moet een rustig oog, een vaste hand bezitten, den adem inhouden om te schieten en daarbij te richten. Doch een opgewonden mensch bezit öf in 't geheel niet öf slechts in zekere mate een helder oordeel, hij is niet opmerk zaam of gebruikt zijn geheugen in het geheel niet. Als phy- siologische gevolgen vertoonen zich siddering van de handen en van het geheele lichaam, een onregelmatig stootsgewijze ademen is onvermijdelijk; voor de oogen wordt het donker; het geweer beweegt zich in de hand, de vinger trekt haastig aan den trekker. Dat is de reden, waarom zeer dikwijls de beste schutters, die in vredestijd prijzen behaald hebben, zich in het gevecht als onbruikbare soldaten doen kennen. Om dezelfde reden is nooit waargenomen, dat schutters in het gevecht ook maar eenigszins gunstige resultaten hebben gehad. Het vuurgevecht 578

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 14