heeft steeds van het karakter der menschen afgehangen. Ove rigens is het zeer begrijpelijk, dat de fouten in het richten grooter worden, de waarschijnlijkheid van treffen des te min der wordt, hoe ernstiger, hoe heeter het gevecht is. Het geweer richting te geven beteekentde zielas ten opzichte van den horizon een overeenkomstig den afstand zekeren hellingshoek te geven daardoor wordt het vuurgevecht ge kenmerkt door een groote verscheidenheid van hoeken, waar van de wijziging afhangt van omstandigheden, die met den zielstoestand van den schutter samenhangen. Aldus komt men tot de hypothese, ook als gevolg van de reeds behan delde metingen van karakterverschijnselen, dat, afgezien van het doel een zoodanige schootshoek zal worden gebruikt, om welke zich het grootste gedeelte der schoten groepeeren zullen als een serie metingen rondom hun gemiddelde. Deze theoretisch op gestelde stelling is ook in de praktijk waargenomen zij wordt door de meeste schrijvers als ooggetuigen bevestigd. Verder kan zij worden bewezen door het onderzoek van de door hen opgegeven getallen, tot welke getallen wij ons thans zullen wenden. Alle personen met oorlogservaring verklaren eenstemmig, dat het grootste gedeelte der projectielen over de hoofden heen vliegt en achter de troepen dikwijls zeer ver neervalt. Zoo bijv. in den slag bij Gravelotte, waarbij de 20ste Prui sische divisie van St. Ayl naar Roncourt marcheerde, St. Ma- rie-aux-Chènes aan de oostzijde passeerde en door vuur ver ontrust werd, 't welk van de zijde van St. Privat kwam, wat als bewijs gold, dat dit dorp nog door den vijand bezet was. Volgens de kaart is de afstand van St. Privat tot St. Marie- aux-chênes meer dan 2000 M. en de St. Privat aangrijpende troepen naderden op dat tijdstip de Fransche liniën op 500 600 pas. (Werk van den Pruisischen Generalen Staf). In den slag aan de Alma, verhaalt de kapitein Jenischerlow, was het Uglitz'sche Regiment in zijn stelling in een hollen weg achter een veldwerk opgesteld, voor het gezicht van den vijand gedekt; (dit veldwerk stond op een afstand van 900 579 EN DE SCHIETOPLEIDING VOLGENS FaBIUS. [Juni 1912.

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 15