Juni 1912]. Het geweervuur in het gevecht pas van de rivier; het regiment 1200 1500 pas achter het veldwerk). Zelfs kon de vijand het regiment niet zien, toen de vijand het veldwerk vermeesterde. Toch had de kolonne vuur van den vijand ontvangen, 't welk tegen de bezetting van het veldwerk bedoeld was. (Mil. Sammler 1859 No 1). Het Sjusdal'sche Regiment (op den rechtervleugel der Alma stelling), opgesteld op een berg, die 1470 M. van de rivier verwijderd was, kreeg nog vuur uit de Engelsche buksen, terwijl de vijand nog op den rechteroever van de rivier was. Bovendien vielen de kogels, over de kolonne heen gaande, nog ver achter hen. De schootshoeken moeten daarbij in het algemeen zeer groot zijn, in het le geval waren die hoeken 14 tot 15° in plaats van 65 minuten, in het 2e geval 10 a 12° inplaats van 2£°. In den laatsten Turkschen oorlog van 1877 heeft men, hoe wel weinig, op een afstand van 3000 pas Turksche projectielen gevonden, die onder een hoek van ongeveer 14|° afgevuurd moeten zijn. Iets dergelijks is bekend uit de periode der glad de geweren. Zoo leest men in de geschriften van Gen. van Brandt over den veldtocht van 1812: „Wij vormden den linkervleugel (10 Sept.) vóór ons lag op kanonschotsafstand een groot berkenbosch. Op den achtergrond in de vlakte zag men een dorp. Rechts begon een verwoed vuurgevecht. Ter wijl wij het verloop daarvan volgden, kregen wij vuur uit het bovenbedoelde bosch op een afstand van 120n 1500 pas. Ook hier moet de schootshoek veel grooter zijn geweest dan 10°. De verliezen waren in de meeste gevallen niet groot. In de officieele verslagen der 20ste Pruisische divisie wordt niet eens van de verliezen melding gemaakt. Het verlies van het Uglitz'sche Regiment bedroeg 40 50 man. Op afstanden van 3000 pas waren de verliezen in den laatsten Turkschen oor log ook zeer onbeduidend, waarom men kan aannemen, dat de schootshoek 14 15° den grootsten schootshoek zeer dicht zal naderen. Om den middelsten schootshoek van het vuur in het gevecht te bepalen, het volgende: De Hertog van Saksen-Meinungen zegt in een zijner op 580

Indisch Militair Tijdschrift | 1912 | | pagina 16